Badanie doświadczeń firm związanych z wejściem na giełdę, przeprowadzone przez KPMG i GPW wśród 28 spółek, których debiuty miały miejsce w latach 2004-2006, wykazały, że oceniają one dobrze decyzję o upublicznieniu. - Ponad 90 proc. analizowanych firm wybrałoby ponownie wejście na giełdę jako właściwą drogę rozwoju - podano w raporcie. Głównym celem, jakie spółki chciały osiągnąć, było pozyskanie kapitału. Jednak udało im się zrealizować również inne korzyści, na które liczyły, m.in.: zwiększyć wiarygodność oraz rozpoznawalność firmy i produktów. Jak twierdzi KPMG, wszystko to może przełożyć się na wyniki spółek w przyszłości. Co piąta firma wskazała również na większą przejrzystość zarządzania po debiucie.

Większość przedsiębiorców przyznała, że obawy, jakie miała przed wejściem na GPW, nie potwierdziły się. Dotyczyły przede wszystkim "odkrycia się przed konkurencją", uciążliwości procedury upublicznienia oraz kosztów związanych z debiutem. Na te ostatnie wskazały mniejsze firmy. Rozpatrując wejście na giełdę, spółki pozyskiwały wiedzę o rynku i procedurach związanych z emisją akcji, głównie od firm doradczych. W znacznie mniejszym stopniu korzystały z konferencji i szkoleń. Alternatywą dla wejścia na GPW było najczęściej zadłużenie oraz poszukiwanie inwestora na rynku niepublicznym.

Ile zajmuje przygotowanie do debiutu? W badanych spółkach, średnio od momentu podjęcia formalnej decyzji do pierwszego notowania, mijało mniej niż 9 miesięcy, choć różnice pomiędzy firmami w tym zakresie były ogromne. Proces zabierał od 3 do nawet 26 miesięcy. Poza tym samo podjęcie formalnej decyzji o debiucie również było poprzedzane analityczną pracą, która zabierała średnio około 2,5 miesiąca.

Przedsiębiorcy, zapytani o oczekiwania względem GPW, niemal w 60 proc. byli zadowoleni z obecnych warunków i nie wskazali na nic szczególnego. Poza tym około 15 proc. badanych oczekiwałoby większej liczby spotkań, konferencji lub szkoleń w ofercie giełdy. Tyle samo z nich chciałoby tańszego lub bezpłatnego dostępu do notowań i usprawnienia procedur.

Jakie są plany samych spółek? Niemal wszystkie zainteresowane są dalszym pozyskiwaniem kapitału na giełdzie, chociaż większość z nich nie potrafi określić, w jakiej perspektywie czasowej pojawi się taka potrzeba. Największy odsetek - 17 proc. - zamierza dokonać emisji w ciągu 2-3 lat.