Resort skarbu szuka kandydatów do rad nadzorczych

"Jeśli jesteś doktorem prawa lub ekonomii albo licencjonowanym doradcą inwestycyjnym, specjalizujesz się w analizie finansowej, to potrzebujemy właśnie ciebie"

Publikacja: 10.08.2006 08:19

Poprzez takie ogłoszenie, zamieszczone w prasie, ministerstwo skarbu chce znaleźć kandydatów do rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa. Do końca czerwca 2007 r. ok. 300 przedsiębiorstw państwowych ma być skomercjalizowanych. Nadzór nad nimi obejmie ministerstwo skarbu. - Zależy nam, by w radach nadzorczych zasiadali ludzie kompetentni, np. rekrutujący się ze środowisk akademickich - mówił niedawno Paweł Szałamacha, wiceminister skarbu. Jeśli liczyć, że w radach nowych spółek SP będą zasiadać trzy osoby, do obsadzenia będzie co najmniej 900 stanowisk.

Kto bez egzaminu?

Osoby, chcące stać się członkami rad nadzorczych spółek SP, powinny wypełnić znajdujący się na stronie ministerstwa kwestionariusz. Kandydat powinien przedtem zdać odpowiedni egzamin, uprawniający do pełnienia tej funkcji. Z egzaminu zwolnieni są biegli rewidenci, radcowie prawni i adwokaci, a także doktorzy prawa lub ekonomii. - Kandydat musi dostarczyć dokument, uprawniający do zwolnienia z egzaminu. Ministerstwo sprawdza jego autentyczność - mówi Piotr Rostkowski z Wydziału Komunikacji Społecznej ministerstwa skarbu.

Za weryfikację odpowiadać będzie Sekretariat Ministra i Koordynacji Delegatur w resorcie skarbu. Jeśli dokumenty nie budzą zastrzeżeń, osoba zostaje zarejestrowana w bazie kandydatów na członków rad nadzorczych. Kandydaci, którzy zostali zarejestrowani, mogą się spodziewać, że np. za rok zostaną zaproszeni na rozmowę w sprawie objęcia stanowiska członka rady nadzorczej np. PKS w Biłgoraju.

Nie pieniądze, ale prestiż

- Zachęcałbym doradców do zgłaszania swojej kandydatury - twierdzi Adam Ruciński, prezes Związku Maklerów i Doradców, członek rady nadzorczej GPW. - Myślę, że jest to atrakcyjna propozycja, którą wiele osób mogłoby potraktować raczej jako działalność prestiżową, element kariery, poszerzania wiedzy niż źródło dochodu - dodaje.

Rzeczywiście, członkowie rad nadzorczych nie mogą liczyć na duże zarobki. Według przepisów, otrzymują oni miesięczne wynagrodzenie równe przeciętnej pensji w sektorze przedsiębiorstw. Jak podaje GUS, w czerwcu średnie wynagrodzenie w tym sektorze wyniosło 2624,93 zł.

Przedsiębiorstwa, które mają zostać skomercjalizowane, to w większości niewielkie firmy. Niemniej jest kilka firm, których nazwy znane są w całej Polsce, np. Państwowy Instytut Wydawniczy czy sieradzki "Polmos". - Pytanie, na ile moja wiedza i doświadczenie wspomogłoby rozwój firmy - zastanawia się Marcin Panek, doradca finansowy Expandera, jednocześnie doktorant warszawskiej SGH.

Nowa polityka kadrowa

Ministerstwo skarbu od kilku miesięcy zapewnia, że zamiarem resortu jest pozyskiwanie do rad nadzorczych fachowców. Przypomina, że w tym roku do rad powołano już wielu biegłych rewidentów czy radców prawnych. Zdaniem specjalistów od finansów, nowa inicjatywa ministerstwa to dobry pomysł. - W radach nadzorczych brakuje specjalistów. Wiedza młodych ludzi mogłaby się tam przydać. Sam pomysł ministerstwa jest dobry, ale wątpię, żeby wybór był obiektywny. Raczej można spodziewać się nominacji z klucza politycznego - twierdzi Marcin Panek.

Ilu może być kandydatów?

22 545 osób

w Polsce ma uprawnienia radcy prawnego. 17 501 z nich wykonuje ten zawód. Dane pochodzą z końca 2005 r.

7941 Według

Naczelnej Rady Adwokackiej, tylu mamy

adwokatów. 6195 jest

czynnych zawodowo.

Dane pochodzą z końca

marca br.

7584 Tyle osób

ma tytuł

biegłego rewidenta. Jak informuje Krajowa Izba Biegłych Rewidentów, 3708 z nich

wykonuje czynnie swój zawód.

529 Według danych GUS, tyle osób

uzyskało w 2004 r. tytuł

doktora nauk ekonomicznych. 163 osoby w tym

samym roku uzyskały

stopień doktora nauk

prawnych

Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Gospodarka
Ludwik Sobolewski rusza z funduszem odbudowy Ukrainy
Gospodarka
„W 2024 r. surowce podrożeją. Zwyżki napędzi ropa”