Producenci sprzętu narciarskiego oraz księgowi mają jedną wspólną cechę: w odróżnieniu od całej reszty ludzkości - nienawidzą wiosny. Pora roku, która wielu z nas kojarzy się bardzo przyjemnie, dla dyrektorów finansowych i ich podwładnych jest synonimem gorącego okresu przygotowywania, badania i ogłaszania rocznych sprawozdań finansowych. Dzięki nadchodzącym zmianom w prawie, dotyczącym raportów rocznych, jest jednak szansa, że już w przyszłym roku księgowi będą mogli korzystać z uroków długiego majowego weekendu z głową wolną od zmartwień związanych z przygotowywaniem sprawozdań rocznych. Zła wiadomość jest taka, że w poprzedzające ten weekend cztery miesiące będą musieli pracować ze zdwojoną intensywnością.
Dyrektywa Transparency
Do 20 stycznia 2007 r. Polska powinna implementować europejską Dyrektywę nr 2004/109 z 15 grudnia 2004 r. w sprawie harmonizacji wymogów dotyczących przejrzystości informacji o emitentach, których papiery wartościowe dopuszczone są do obrotu na rynku regulowanym. Dyrektywa ta funkcjonuje już w świadomości polskich praktyków rynku kapitałowego pod angielską nazwą Transparency Directive. Czasami, używając dosłownego polskiego tłumaczenia, mówi się też o Dyrektywie o przejrzystości, choć może wówczas powstać u odbiorcy błędne wrażenie, że chodzi o Dyrektywę 89/106 o materiałach budowlanych, która zawiera normy dotyczące jakości szkła budowlanego. Najlepiej chyba zatem posługiwać się nieco bardziej wolnym tłumaczeniem i mówić o Dyrektywie o obowiązkach informacyjnych. Dyrektywa ta obejmuje bowiem kwestie obowiązków informacyjnych spółek publicznych, w tym sporządzania i publikacji raportów okresowych i raportów bieżących, a także składanych przez akcjonariuszy zawiadomień o nabyciu i zbyciu znacznych pakietów akcji.
Przystosowanie tej dyrektywy do polskiego porządku prawnego będzie wymagać zmian m.in. w ustawie z 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej. Do Sejmu nie wpłynął do tej pory żaden projekt zmian tej ustawy, ale to tylko kwestia czasu. Nawet jeżeli dyrektywa będzie implementowana z opóźnieniem - podobnie jak to było w przypadku ubiegłorocznej implementacji Dyrektywy prospektowej, opóźnienie to zapewne nie będzie przekraczać kilku tygodni, aby uniknąć ewentualnych sankcji Unii Europejskiej. Z całą pewnością nowe przepisy o raportach rocznych będą obowiązywać już w przyszłym roku.
Terminy publikacji