Sprzedaż GPW ruszyła

Minister skarbu Aleksander Grad poinformował, że wysłał zaproszenia oraz umowy o poufności i wstępne informacje o planowanym przebiegu prywatyzacji GPW do czterech potencjalnych inwestorów branżowych.

Publikacja: 03.04.2009 10:32

Są to: London Stock Exchange, Deutsche Bourse, Nasdaq OMX oraz NYSE Euronext, jak podała piątkowa [link=http://www.rp.pl/artykul/19421,285998_Ruszyla_sprzedaz_warszawskiej_gieldy.html]"Rzeczpospolita"[/link].

- Gdy inwestorzy odeślą nam umowy o zachowaniu poufności, przekażemy im memorandum precyzujące nasze oczekiwania względem tego, co powinna zawierać oferta wstępna - powiedział Grad "Rz".

Gazeta podkreśla, że proces prywatyzacji GPW został zainicjowany jeszcze przed wejściem w życie nowelizacji ustawy o obrocie instrumentami finansowymi. - Na wniosek prezydenta Lecha Kaczyńskiego Trybunał Konstytucyjny bada jej zgodność z konstytucją. Resort podkreśla, że samo orzeczenie będzie neutralne z punktu widzenia prywatyzacji, ale blokuje możliwość jej wyceny - czytamy w "Rz".

W styczniu Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) przyjęło uaktualnioną strategię prywatyzacji GPW, przewidującą sprzedaż do 73,82% akcji spółki inwestorowi branżowemu lub konsorcjum z inwestorem finansowym. W wyniku transakcji MSP zachowa udział w akcjonariacie GPW na poziomie 25% + 1 akcja, a zakończenie prywatyzacji jest zakładane w perspektywie 2-3 lat.

Ministerstwo zastrzega sobie możliwość sprzedaży inwestorowi branżowemu lub konsorcjum pakietu akcji mniejszego niż 73,82%, jednak powyżej 51% akcji, zastrzega sobie również możliwość sprzedaży do 22,82% akcji członkom giełdy (lokalnym i zdalnym), którzy zostaną zaproszeni do złożenia oferty na co najmniej 0,5% a maksymalnie 10% akcji przez jeden podmiot.

Wcześniej GPW miała trafić na GPW w pierwszym etapie swej prywatyzacji, ale wycofano się z tego z powodu bessy na rynku kapitałowym

[ramka][b]2 mld zł[/b] - na tyle przed kryzysem finansowym resort skarbu wstępnie wyceniał GPW[/ramka]

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego