Trudności przy budowie rynku obligacji GPW

Banki zainteresowane handlem papierami nieskarbowymi mogą mieć utrudniony dostęp do nowej platformy obrotu budowanej przez GPW

Publikacja: 12.08.2009 08:08

Trudności przy budowie rynku obligacji GPW

Foto: GG Parkiet, Anna Węglewska aw Anna Węglewska

Koniec września jest oficjalnym terminem startu nowego rynku obligacji emitowanych przez firmy i samorządy, budowanego przez GPW. Im bliżej tej daty, tym projekt napotyka więcej barier.

[srodtytul]Tymczasowe rozwiązanie[/srodtytul]

Najpoważniejszą jest zapis w ustawie o obrocie instrumentami finansowymi mówiący, że stronami transakcji zawieranych na rynku giełdowym mogą być wyłącznie firmy inwestycyjne. To oznacza, że banki, które są zainteresowanie handlowaniem papierami nieskarbowymi, muszą skorzystać z pośrednictwa swoich biur maklerskich.

– Nie jest to bariera nie do przejścia, ale do tej pory obrotem hurtowym obligacjami zajmowały się departamenty skarbcowe banków. I to one są najbardziej zainteresowane nabywaniem i sprzedawaniem papierów nieskarbowych. Tymczasem literalna wykładnia przepisów ustawy nakazuje, aby zajęły się tym inne osoby – tłumaczy Lidia Adamska, członek zarządu GPW oddelegowana do władz MTS-CeTO, spółki, na bazie której tworzony jest nowy rynek.

Giełda widzi tymczasowe rozwiązanie tej sytuacji, które chce przedyskutować z Komisją Nadzoru Finansowego. – Warto się zorientować, na ile osoby pracujące w różnych działach banku mogłyby wypełniać obie funkcje. Ale jest to opcja tymczasowa. W przyszłości należałoby zastanowić się nad zmianą przepisów – tłumaczy Adamska.

[srodtytul]Odwołanie z błędem[/srodtytul]

To nie koniec kłopotów. Okazuje się, że komisja kwestionuje sposób odwołania byłego prezesa MTS-CeTO Janusza Czarzastego przez lipcowe walne zgromadzenie spółki. Zdaniem KNF nie dopilnowano, aby uzyskać zgodę na dymisję (GPW wystąpiła tylko o pozwolenie na powołanie nowego prezesa – Jacka Fotka). Błędy formalne naprawić ma NWZA MTS-CeTO w przyszłym tygodniu

[srodtytul]KNF pyta o deklaracje[/srodtytul]

Jakby tego było mało, KNF zapytała ostatnio GPW, co z planami budowy rynku regulowanego, ale... obligacji skarbowych. Takie plany zawierał wniosek o zgodę na przejęcie kontroli nad MTS-CeTO. Obecnie rządowymi papierami handluje się nie na rynku regulowanym, ale na elektronicznej platformie MTS-Poland (bazująca na włoskiej technologii). Odpowiedzi od GPW jeszcze nie ma.

Wiadomo już, że z opóźnieniem ruszy inny komponent rynku – alternatywny system obrotu dla mniejszych emisji obligacji. GPW nie złożyła jeszcze w komisji wniosku o zatwierdzenie regulaminu dla tego rynku.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego