Nowym prezesem PKO BP został Zbigniew Jagiełło, do tej pory kierujący Pioneer Pekao TFI.

Nowy szef PKO BP został wybrany w konkursie, w poniedziałek rada nadzorcza banku zakończyła przesłuchania kandydatów.

Publikacja: 15.09.2009 09:00

Zbigniew Jagiełło, nowy prezes PKO BP

Zbigniew Jagiełło, nowy prezes PKO BP

Foto: PARKIET, Małgorzata Pstrągowska MP Małgorzata Pstrągowska

Według naszych informacji w postępowaniu kwalifikacyjnym na szefa PKO BP brali udział m.in.: Wojciech Papierak, wiceprezes banku odpowiedzialny za pion detaliczny, pełniący obowiązki prezesa, Piotr Kamiński, prezes Banku Pocztowego, Mariusz Karpiński, były szef GE Money Banku i Meritum Banku, a także Jerzy Zdrzałka, były prezes PZU, a ostatnio szef J. W. Construction oraz Waldemar Maj, były wiceprezes PKN Orlen, wcześniej wiceprezes Banku BGŻ. Poprzedni szef PKO BP Jerzy Pruski został odwołany 7 lipca, po konflikcie z radą nadzorczą wokół propozycji wypłaty dywidendy z zysku na ubiegły rok.

Zbigniew Jagiełło z branżą funduszy inwestycyjnych związany od stycznia 1995 roku. Początkowo pracował w Pioneer Pierwszym Polskim Towarzystwie Funduszy Inwestycyjnych, w którym kierował biurem regionalnym we Wrocławiu. Od listopada 1996 roku zatrudniony w PKO/Credit Suisse TFI, początkowo jako dyrektor sprzedaży i dystrybucji, a od 1998 roku - jako wiceprezes zarządu.

Od lipca 2000 r. pełnił funkcję prezesa zarządu Pekao/Alliance Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych ( zmieniło nazwę na Pekao TFI ), do czasu połączenia tego towarzystwa z Pioneer Pierwszym Polskim Towarzystwem Funduszy Inwestycyjnych 3 lipca 2001 roku. Od tego momentu był prezesem Pioneer Pekao TFI, powstałego z połączenia obydwu towarzystw.

Jest absolwentem Wydziału Informatyki i Zarządzania Politechniki Wrocławskiej, a także MBA prowadzonego przez Gdańską Fundację Kształcenia Menedżerów, Uniwersytet Gdański i Rotterdam School of Management Erasmus University.

[ramka][b]Komentarz Wood&Company:[/b]

Jagiełło był jednym faworytów na stanowisko prezesa. Ogłoszenie wyników konkursu uważamy za neutralne dla akcji banku. W chwili obecnej trudno jest ocenić wpływ nominacji na bank. Po pierwsze, nie wiadomo, jak ułożą się stosunki prezesa z większościowym akcjonariuszem PKO BP, czyli Skarbem Państwa (powodem odwołania poprzedniego prezesa był konflikt z resortem skarbu). Po drugie, nowy prezes obejmie stanowisko tuż przed dużą emisją akcji, rozpoczynającą się 6 października.

Czy 14-letnie doświadczenie Jagiełły w branży funduszy inwestycyjnych doprowadzi do znacznego ożywienia działalności w zarządzaniu aktywami PKO BP, na tym etapie nie jest również jasne. Spodziewamy się jednak, że z dużym doświadczeniem w charakterze profesjonalnego inwestora, nowy prezes będzie starał się o zwiększenie przejrzystości banku i doprowadzi do tego, że bank będzie bardziej otwarty na akcjonariuszy mniejszościowych.[/ramka]

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego