Odwrotne zamiary – powierzenia swoich oszczędności TFI – deklaruje zaledwie 7 proc. uczestników badania.
Poszczególne grupy respondentów znacznie różnią się pod względem planów oszczędnościowych. Wśród osób, które obecnie posiadają jednostki uczestnictwa funduszy, aż 46 proc. zamierza dalej inwestować z TFI. Wśród osób, które w przeszłości ulokowały pieniądze w funduszach, już tylko 15 proc. chce to doświadczenie powtórzyć. Ludzie, którzy nigdy nie inwestowali w fundusze, dalej tego nie zamierzają – zaledwie 3 proc. z nich planuje powierzyć swoje oszczędności TFI. Ta ostatnia grupa – respondenci, którzy nie posiadają i nigdy nie posiadali jednostek funduszy – stanowi aż 86 proc. próby.
Fundusze pozostają więc niszowym rozwiązaniem inwestycyjnym, na które decydują się przede wszystkim osoby z wyższym wykształceniem – 17 proc. absolwentów studiów wyższych inwestuje teraz w fundusze, 20 proc. nie ma jednostek uczestnictwa teraz, ale posiadało je w przeszłości.
Budujące jest natomiast to, że wizerunek funduszy inwestycyjnych w oczach Polaków – niezależnie od tego, czy znają je, czy nie – jest raczej zgodny z rzeczywistością. Fundusz kojarzy się nam z długoterminową inwestycją, tylko dla bogatych, profesjonalnym zarządzaniem powierzonymi środkami, a także z brakiem zabezpieczenia powierzonych środków.
Badanie przeprowadzono 3–9 października na reprezentatywnej próbie 1066 osób.