Ustawa o OFE podpisana

Decyzja prezydenta Bronisława Komorowskiego oznacza, że nowelizacja ustawy o funduszach emerytalnych wejdzie w życie. Dopiero później przepisy zbada Trybunał Konstytucyjny.

Publikacja: 28.12.2013 05:10

Prezydent Bronisław Komorowski rozczarował emerytów i inwestorów.

Prezydent Bronisław Komorowski rozczarował emerytów i inwestorów.

Foto: Archiwum

– Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o zmianach w OFE, ale skieruje ją do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej – poinformował w piątek prezydencki minister Krzysztof Hubert Łaszkiewicz. Komorowski z przyczyn zdrowotnych nie był obecny podczas briefingu. Jego współpracownicy nie odpowiedzieli dziennikarzom, dlaczego prezydent – skoro miał wątpliwości – zdecydował się skierować ustawę do TK w trybie następczym, a nie prewencyjnym.

Prezydenckie wątpliwości

Minister Łaszkiewicz powiedział, że w prezydenckim wniosku do TK mają zostać podniesione m.in. zakaz inwestowania przez otwarte fundusze emerytalne w obligacje, nakaz inwestowania większej części aktywów w akcje oraz zakaz reklamowania przez fundusze swojej działalności.

– Prezydent dostrzega także konieczność przeprowadzenia szerokiego spojrzenia przez TK na kwestię własności środków zgromadzonych w OFE. Zamierza zadać pytanie w tej sprawie, dotyczy to nie tylko nowelizacji ustawy, ale także „ustawy matki", w której kwestia własności nie została dookreślona. Nasuwa się pytanie, czy państwo ma prawo przejąć obligacje z OFE – powiedział Łaszkiewicz.

Zamiar skierowania ustawy do TK w trybie kontroli następczej oznacza, że prezydent będzie mógł złożyć wniosek po tym, jak prawo wejdzie już w życie – za dwa miesiące.

Skrytykowana decyzja

„Dobrze, że pan prezydent podpisał ustawę. Skierowanie jej do TK przetnie wszelkie spekulacje. Nikt nie będzie miał wątpliwości, że zaproponowane przez rząd zmiany są zgodne z konstytucją" – skomentowało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

– Przyjmuję z głębokim żalem decyzję prezydenta, oznacza ona, że ustawa wejdzie w życie. Z końcem stycznia obligacje zostaną przekazane do ZUS i umorzone, trudno sobie wyobrazić, aby ta sytuacja mogła zostać odwrócona – powiedział w TVN CNBC prof. Jerzy Stępień, sędzia TK w stanie spoczynku. Jego zdaniem w wypowiedziach prezydenckich doradców zbyt mały nacisk położono na kwestię przejęcia przez państwo obligacji za 150 mld zł, nie został też wspomniany tzw. mechanizm suwaka. – Nie widzę powodu, żeby rozpatrzenie wniosku prezydenta miało zabrać TK więcej niż cztery miesiące – podsumował Stępień. Podkreślił, że TK zdarzało się wydawać opinie w ciągu dwóch miesięcy – jeśli wnioski były kierowane w trybie prewencyjnym.

– Jesteśmy rozczarowani decyzją prezydenta. Skoro jest tyle wątpliwości, lepszym krokiem było skierowanie ustawy do TK przed jej podpisaniem – powiedziała Małgorzata Rusewicz, szefowa Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych.

Nowelizacja ustawy przewiduje, że ponad połowa oszczędności zgromadzonych w OFE ma być przekazana do ZUS. Obligacje skarbowe zostaną umorzone. Od lutego OFE będą musiały minimum 75 proc. aktywów inwestować w akcje. W kolejnych latach limit ten będzie obniżany, a od 2018 r. przestanie on obowiązywać.

OFE nie będą mogły inwestować w obligacje Skarbu Państwa. Przestaną też być obowiązkowe. Na decyzję o wyborze OFE lub ZUS Polacy dostaną cztery miesiące.

[email protected]

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego