Centrum logistyczne w leasingu? Nie ma sprawy

Leasing jest powszechnie stosowany w branży logistycznej. Przedsiębiorcy coraz częściej wykorzystują go nie tylko do finansowania taboru, lecz także nieruchomości

Aktualizacja: 20.02.2017 17:18 Publikacja: 18.05.2007 09:03

Można leasingować m.in. specjalistyczne magazyny, centra dystrybucyjne czy centra logistyczne, których budowa i eksploatacja jest kosztowna, i które jednorazowo pochłaniają olbrzymie kwoty.

Przedsiębiorcy, którzy chcą sfinansować inwestycję od samego początku, mogą skorzystać z tzw. leasingu inwestycyjnego. Inwestycja jest w całości finansowana i realizowana przez firmę leasingową - począwszy od budowy. W zamian za użytkowanie obiektu przedsiębiorca płaci raty leasingowe. Płatności leasingowe rozpoczynają się (z reguły) w momencie rozpoczęcia działalności operacyjnej w leasingowanej nieruchomości. Korzyści dla przedsiębiorcy są podwójne. Nie musi angażować własnego kapitału i może skupić się na podstawowej działalności.

Przedmiotem leasingu mogą być również istniejące nieruchomości. Transakcje tego typu polegają na odkupieniu od klienta wskazanego obiektu, a następnie udostępnieniu mu go na zasadzie leasingu. Za swoją nieruchomość przedsiębiorca uzyskuje cenę rynkową. Dzięki temu otrzymuje on do dyspozycji znaczne środki finansowe. Uwolniony kapitał można przeznaczyć na nowe inwestycje lub finansowanie bieżącej działalności operacyjnej. W ubiegłym roku jedną z największych takich transakcji na rynku krajowym przeprowadziła spółka LHI Leasing Polska, która sfinansowała na zasadach leasingu zwrotnego 8 centrów dystrybucyjno-biurowych należących do jednego z liderów polskiej branży farmaceutycznej - Polskiej Grupy Farmaceutycznej (wartość transakcji przekroczyła 100 mln zł). W ciągu najbliższych 20 lat PGF nadal będzie użytkować wszystkie obiekty i uiszczać comiesięczne raty leasingowe. Transakcja pozwoliła Grupie zrealizować nowe inwestycje i zdywersyfikować źródła finansowania własnego rozwoju.

- Jak pokazuje przykład PGF, leasing zwrotny nieruchomości to wygodne i bezpieczne rozwiązanie. Chcąc rozwijać swoją firmę, nie trzeba zaciągać dodatkowego kredytu ani dras-tycznie okrajać budżetu - mówi Robert Mandżunowski, prezes LHI Leasing Polska. - Leasingodawca ponosi ryzyko związane z inwestycją w nieruchomość, umożliwia długoterminowe, korzystne jej finansowanie i gwarantuje nieprzerwane korzystanie z nieruchomości przez leasingobiorcę - dodaje. GRU

Korzyści leasingu nieruchomości

(nie tylko) dla firm z branży TSL

- pozyskanie pieniędzy na nowe inwestycje

i rozwój

- długoterminowe finansowanie inwestycji

- elastyczność finansowania inwestycji - możliwość

dopasowania wysokości rat leasingowych do sezonowego charakteru aktywności przedsiębiorstwa

- generowanie płynności finansowej

- optymalizacja struktury finansowania

- optymalizacja podatkowa

GRU

Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Gospodarka
Ludwik Sobolewski rusza z funduszem odbudowy Ukrainy
Gospodarka
„W 2024 r. surowce podrożeją. Zwyżki napędzi ropa”