W porównaniu z danymi opublikowanymi 25 maja przez KNF, statystyki zaprezentowane przez NBP są bardziej szczegółowe (jednak bez danych o przychodach i kosztach) i agregowane na podstawie poszczególnych typów funduszy – otwartych, specjalistycznych otwartych i zamkniętych oraz ich rodzajów według kryterium polityki inwestycyjnej – akcji, dłużnych, stabilnego wzrostu i zrównoważonych.
W okresie objętym analizą wyraźne rosło zaangażowanie funduszy w akcje emitentów z krajów BRIC – pomiędzy III a IV kwartałem ub.r. nawet o 97 proc., a malało w akcje amerykańskie. Z zestawienia wynika również, że jedynie w przypadku funduszy papierów dłużnych wpłaty zawsze przeważały nad umorzeniami.?Najgorsze saldo, na poziomie – 347 mln zł, miały natomiast fundusze zrównoważone.
Nowością w tego typu statystykach jest uwzględnienie również danych na temat posiadaczy jednostek uczestnictwa. Wynika z nich, że największy udział w wysokości ok. 67 proc. w aktywach funduszy otwartych (FIO) mają gospodarstwa domowe i instytucje niekomercyjne działające na rzecz gospodarstw domowych. W przypadku funduszy zamkniętych było to od II kwartału ub.r. ok. 45 proc. Zainteresowanie funduszami inwestorów zagranicznych najbardziej wzrosło w ostatnim kwartale 2010 r. – wówczas ich udział w aktywach FIO wzrósł o 10 proc. Raporty NBP będą publikowane do 15 dnia drugiego miesiąca po zakończeniu kwartału, którego dotyczą.