Dorota Jamiołkowska

TFI: Fundusze inwestycyjne pod lupą NBP

Wczoraj NBP po raz pierwszy opublikował dane statystyczne o aktywach i zobowiązaniach funduszy inwestycyjnych. Zestawienie jest przygotowane w ujęciu kwartalnym i zawiera dane od II kwartału 2010 r.

Pieniądze czekają na innowatorów

Małe i średnie przedsiębiorstwa wytwarzają 50 proc. polskiego PKB. Jak wskazują eksperci, to właśnie firmy tego typu mają największy potencjał, jeśli chodzi o innowacje. Poważną przeszkodą w komercjalizacji nowych technologii jest jednak brak kapitału.

Złożona konstrukcja

Ze względu na swoją niezwykłą elastyczność, instrumenty hybrydowe nie dają się zaklasyfikować zgodnie z jednym uniwersalnym modelem. Zarówno ich konstrukcję, jak i późniejsze decyzje dotyczące zarządzania emisją, cechuje duża złożoność.

Warranty jako źródło finansowania

Warranty kojarzą się z opcjami, kontraktami terminowymi - z rynkiem zarezerwowanym dla graczy giełdowych o stalowych nerwach. Tymczasem są one niezwykle elastycznym i szybkim narzędziem w rękach sprawnych menedżerów - podnoszą atrakcyjność emitowanych walorów i mobilizują do zwiększania wartości spółki.

Przygotowanie do emisji

Przygotowanie emisji obligacji zamiennych zróżnicowane jest pod względem czasochłonności i wymaganych procedur. Zależy od tego, czy spółka jest już giełdowa, czy dopiero planuje wejście do obrotu w perspektywie kilku lat. Zależy też od trybu przeprowadzenia emisji obligacji (publiczny lub niepubliczny).

Obligacje zamienne

Obligacje zamienne mogą być emitowane przez spółki publiczne, jak i podmioty planujące wejście do obrotu publicznego w perspektywie kilku lat. Emitenci wykorzystują ten instrument wtedy, gdy są zainteresowani podwyższeniem kapitału własnego spółki, jednak niska wycena akcji spółki na rynku kapitałowym nie stwarza sprzyjających warunków do emisji akcji. Jednocześnie emisja obligacji zwykłych lub zaciągnięcie kredytu bankowego przekracza w danym momencie możliwości płatnicze takiej spółki.

Alternatywne metody finansowania

Wybór odpowiedniej metody finansowania ma zasadnicze znaczenie dla rozwoju każdego przedsiębiorstwa. Przedsiębiorca planujący pozyskanie środków finansowych na projekt inwestycyjny ma do dyspozycji jedną z dwóch możliwości: dług lub kapitał i z reguły w pierwszej kolejności rozważa możliwości oferowane przez tradycyjne źródła: kredyt bankowy, emisję klasycznych papierów dłużnych oraz emisję akcji.