Pierwszej emisji obligacji zamiennych dokonano w Stanach Zjednoczonych jeszcze w XIX w. Jednak prawdziwy boom na amerykańskim rynku obligacji zamiennych rozpoczął się dopiero w latach 80. ubiegłego stulecia. Do Europy fala emisji obligacji zamiennych dotarła dopiero na początku lat 90. Na koniec marca 2003 r. rynek obligacji zamiennych w Europie wart był około 155 mld USD.
Obligacje zamienne to papiery wartościowe, które inwestorowi dają prawo, ale nie zobowiązują go do zamiany na akcje spółki, która je wystawiła. To spółka ma obowiązek wydać uprawnionym obligatariuszom akcje w zamian za obligacje zamienne lub wykupić obligacje od tych inwestorów, którzy nie korzystają z prawa konwersji. Podstawowe parametry obligacji zamiennych podajemy w tabeli.
Jak zbudować obligację?
Istotą obligacji zamiennych jest konwersja, która dzięki kombinacji powyższych parametrów stanowi zachętę dla inwestorów. Zasadnicze znaczenie ma tu cena konwersji, czyli cena akcji, która uprawnia posiadacza obligacji do dokonania zamiany obligacji na określoną liczbę akcji. Cena ta z reguły pozostaje bez zmian aż do końca terminu zamiany obligacji na akcje. Cena konwersji ustalana jest zazwyczaj na poziomie wyższym o około kilkanaście procent od rynkowej ceny akcji w momencie emisji obligacji zamiennej.
Oprócz podstawowych parametrów obligacje zamienne mogą być również wyposażone w dodatkowe elementy (opcje), które w odpowiedni sposób mogą zabezpieczyć emitenta lub zwiększyć atrakcyjność inwestycyjną tego waloru dla inwestora. Opcja, która dotyczy wcześniejszego wykupu, daje emitentowi możliwość odkupienia obligacji od inwestorów przed uzgodnionym terminem wykupu, a inwestorowi - prawo przedstawienia obligacji do wykupu przed terminem. Zastosowanie i korzyści płynące z tych dodatkowych opcji przedstawimy w kolejnych częściach cyklu dotyczących opcji i warrantów.