Instrumenty pochodne były wykorzystywane na świecie do finansowania działalności przedsiębiorstw już w latach siedemdziesiątych. Warranty, bo o nich mowa, z czasem zaczęły ewoluować w kierunku instrumentów służących do zabezpieczenia przed ryzykiem giełdowym i stały się nieodłączną częścią światowych rynków terminowych. W Polsce warranty opcyjne pojawiły się w 1997 r. Ich podstawową funkcją jest właśnie ograniczanie ryzyka inwestycyjnego. Pierwsza emisja warrantów tzw. subskrypcyjnych, będąca źródłem kapitału dla firmy, miała miejsce w Polsce w 2002 r. i przeprowadziła ją Netia na rynku publicznym. W ostatnich tygodniach niepublicznej emisji warrantów subskrypcyjnych dokonał Globe Trade Centre.
Warrant daje właścicielowi prawo, nie nakładając obowiązku, do zakupu lub sprzedaży pewnego instrumentu po z góry ustalonej cenie w określonym czasie. Warrant konstrukcją niezwykle przypomina opcję i tak też jest często nazywany. Od opcji odróżnia go przede wszystkim fakt, że jest wystawiany tylko przez firmy, a nie, jak opcja, również przez osoby fizyczne.
Warranty oddalają ryzyko...
W zarządzaniu ryzykiem wykorzystywany jest warrant opcyjny, emitowany przez instytucje finansowe, wystawiony na akcje największych spółek giełdowych, indeksy giełdowe lub waluty, czyli instrument bazowy. Warrant opcyjny uprawnia do zakupu (warrant kupna) lub sprzedaży (warrant sprzedaży) instrumentu po określonej cenie. W przypadku rezygnacji z tego uprawnienia, daje prawo do otrzymania od jego emitenta zapłaty w postaci różnicy między ceną rynkową instrumentu w dniu wykonania warrantu a ustaloną ceną umowną (warrant kupna) lub różnicy pomiędzy ceną umowną a ceną rynkową instrumentu w dniu wykonania warrantu (warrant sprzedaży). Warranty opcyjne służą przede wszystkim do zabezpieczania się przed ryzykiem, do celów spekulacyjnych, arbitrażu i jako produkt inżynierii finansowej. Podstawą ich funkcjonowania jest możliwość przeniesienia ryzyka instrumentu bazowego na inny podmiot.
...i przynoszą kapitał