Już na etapie projektowania emitent ma szerokie spektrum możliwości. Kształt instrumentu opiera się na kompozycji akcji lub obligacji oraz wbudowanych opcjach zamiany, wcześniejszego wykupu itd. O cechach charakterystycznych instrumentu bazowego pisałyśmy już wcześniej. Obecnie skoncentrujemy się na opcjach, jakie dostępne są dla emitentów obligacji zamiennych jako najbardziej popularnych na polskim rynku kapitałowym.
Dwie podstawowe możliwości to opcja konwersji, która zawsze towarzyszy obligacjom zamiennym, oraz opcja wcześniejszego wykupu, z której korzysta większość emitentów (badania wskazują, że ok. 70% w Europie). Bardzo niewielu emisjom towarzyszy prawo poboru lub inne specjalne klauzule.
Decyzje posiadaczy obligacji
Opcja konwersji oznacza, że posiadacz obligacji może ją w dowolnym czasie zamienić na akcje emitenta po z góry oznaczonej cenie. W momencie emisji obligacji cena zamiany przewyższa bieżącą cenę akcji, przeważnie o 25-30%. Zdarzają się oczywiście wyjątki, jak na przykład emisja Softbanku w 2002 r. z dyskontem wobec bieżącego kursu akcji, co skutkuje natychmiastową zamianą z zyskiem dla inwestora. Najczęściej jednak inwestor musi czekać, aby wykorzystać opcję konwersji w sposób optymalny. Oddalając moment konwersji inwestorzy korzystają z regularnych odsetek od obligacji i z czasem zwiększają szanse na wzrost kursu akcji. Zawsze jednak istnieje ryzyko, że aktualna cena akcji nie zbliży się do ceny zamiany i inwestor nie otrzyma spodziewanych zysków. Podajemy poniżej dwie popularne metody na obniżenie tego ryzyka dla inwestora:
- resetowanie konwersji (equity reset) - jeżeli opcja konwersji nie może być wykonana, bo aktualny kurs utrzymuje się poniżej ceny zamiany w określonym terminie, parytet konwersji zostaje zweryfikowany i zmieniony tak, aby odbudować wartość opcji dla inwestora. W terminie resetowania inwestor otrzymuje opcję przyjęcia nowych warunków lub zamiany na akcje na dotychczasowych warunkach;