„Nie zaistniały przesłanki prawne ani żadne inne do uznania prezesa Janusza Czarzastego osobą niepożądaną w kontaktach z Giełdą Papierów Wartościowych w Warszawie" – czytamy w dzisiejszej uchwale Rady Izby Domów Maklerskich. Izba zrzeszająca 25 podmiotów odpowiedziała w ten sposób prezesowi GPW Ludwikowi Sobolewskiemu, który uznał niedawno obecność nowego szefa IDM na spotkaniu dotyczącym opłat giełdowych za „problematyczny". Szef warszawskiej giełdy tłumaczył, że Janusz Czarzasty znajduje się w sporze prawnym z „podmiotem z grupy kapitałowej GPW". Ostatecznie Czarzasty na spotkaniu się nie pojawił.
W maju 2009 r. GPW sfinalizowała zakup większości akcji MTS-CeTO (dziś BondSpot). Tym samym spółka, do tamtej pory należąca do instytucji finansowych i włoskiego MTS, weszła pod reżim ustawy kominowej (większość akcji GPW miał wówczas Skarb Państwa). Giełda zdecydowała zatem o obniżeniu wynagrodzenia prezesa Czarzastego (w spółce od 2003 r.) do czterokrotności średniej pensji krajowej. Ta sama kwota była również podstawą do naliczenia odprawy. Czarzasty wnioskował o różnicę między wypłaconymi środkami a wynagrodzeniem wynikającym z umowy o pracę. Sprawa trafiła do Sądu Okręgowego w Warszawie i do tego czasu nie została rozwiązana.
W związku z wypowiedziami Sobolewskiego Rada Izby poprosiła Czarzastego o wyjaśnienia. Zamówiła także opinię prawną w kancelarii Wojnar,Gajek i Wspólnicy. Wyklucza ona sugerowany przez szefa GPW konflikt interesów. „W naszej opinii, przedmiot i zakres opisanych wyżej sporów, charakter relacji IDM i Giełdy oraz prowadzonej przez te podmioty działalności, nie daje jakichkolwiek podstaw dla stwierdzenia, iż związane z ww. sporami roszczenia Pana Janusza Czarzastego, mogą wpływać na brak możliwości reprezentowania IDM przez Pana Janusza Czarzastego w relacjach z Giełdą" – czytamy w dokumencie.
„Rada Domów Maklerskich nie znalazła podstaw do podważenia wiarygodności prezesa Janusza Czarzastego i potwierdza tym samym, że jest on prezesem Izby Domów Maklerskich, upoważnionym do reprezentowania środowiska na spotkaniach z instytucjami rynku kapitałowego" – czytamy w konkluzji stanowiska Rady.
Przed brokerami i GPW ważne rozmowy o poziomie i strukturze opłat giełdowych na 2012 r., a także o szczegółach związanych z wprowadzeniem nowego systemu transakcyjnego przez warszawską giełdę. Dlatego też środowisko domów maklerskich liczy na to, że ich przedstawiciel będzie miał ważny głos w tych sprawach.