TK podtrzymuje pogląd, że więzi między członkami kasy powinny istnieć realnie. Odnosząc się do skargi poselskiej, TK uznał że fakt, że KNF została wyposażona w różnego rodzaju środki działania, m.in. na wyrażenie zgodny na pełnienie funkcji przez kluczowe osoby w tym prezesów w kasach nie są równoważne z wywieraniem represji, ale ich celem jest zapewnienie dobrego funkcjonowania kas. Dlatego TK uznał, że przepisy dotyczące wyrażania zgodny na pełnienie funkcji prezesów jest zgodny z konstytucją.
TK ocenił konstytucyjność ustawy o SKOKach
W piątek Trybunał Konstytucyjny kontynuował rozprawę dotyczącą ustawy o SKOK. Początkowo była planowana na dwa dni, ale czwartek nie przyniósł rozstrzygnięcia i została przedłużona. W sumie rozpatrywane były cztery wnioski o zbadanie konstytucyjności przepisów ustawy z 2009 roku oraz jej nowelizacji z 2013 roku, złożone do Trybunału Konstytucyjnego przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, dwie grupy posłów PiS, a także senatorów tego klubu. W sumie obejmowały ponad sto punktów. Trybunał badał je w pełnym składzie.
Prezydent w swoim wniosku chciał m.in., by TK ocenił konstytucyjność zapisanej w ustawie procedury przejęcia spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej przez bank krajowy, możliwości przejęcia przez bank krajowy wybranych praw lub zobowiązań kasy, a także procedury likwidacji kasy oraz ochrony wierzycieli kasy, w przypadku częściowego jej przejęcia. Wniosek dotyczył także zbadania zakresu kompetencji Komisji Nadzoru Finansowego. Prezydent skierował też do zbadania przepisy określające konsekwencje wniesienia skargi do sądu administracyjnego na decyzje nadzorcy (pod kątem tego czy nie ograniczają prawa do sądu). Wniosek prezydenta dotyczył kilku przepisów zawartych w artykule 74c.
Parlamentarzyści PiS zaskarżyli długą listę przepisów, przede wszystkim dotyczących zakresu nadzoru KNF nad SKOK-ami. - Zaskarżone przepisy naruszają podstawowe zasady konstytucyjne: wolności gospodarczej, ograniczają swobodę działalności gospodarczej, naruszają zasadę równości, zasadę ochrony własności, a także wolności zrzeszania się – przekonywał w trakcie rozprawy senator Henryk Cioch, przedstawiciel parlamentarzystów PiS skarżących ustawę.
Dotychczasowe przejęcia SKOK
Do tej pory Komisja Nadzoru Finansowego zdecydowała o przejęciu trzech kas przez banki. Jako pierwszy zdecydował się na to Alior, który przejął niewielką kasę im. św. Jana z Kęt. Potem Pekao przejął SKOK Kopernika, a w czerwcu PKO Bank Polski zgodził się na ratowanie SKOK Wesoła przez przejęcie tej kasy. Przejęcia SKOK przez banki odbywają się przy udziale wsparcia ze środków z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.
Alior dostał dotację w wysokości 15,9 mln zł, w przypadku Pekao przejmującego dużo większa kasę było to ponad 100 mln zł. Wysokość dotacji dla PKO BP nie jest jeszcze znana. Wiadomo jednak, że banki przejęcia kas stojących na krawędzi bankructwa traktują jako zło konieczne. Pojedyncze banki nie chciały brać na siebie takiego ryzyka i broniąc się przed koniecznością przejmowania kas wyszły w ubiegłym roku z pomysłem rozwiązania problemu w sposób bardziej systemowy i utworzenia tzw. „bad banku", do którego miały by być przenoszone złe aktywa kas lub całe SKOK. Pomysł nie został jednak wprowadzony w życie.