PCM: Większa flota ma pomóc

Duża konkurencja oraz spadek marży odsetkowej (z powodu niskich stóp procentowych) to zjawiska, z którymi musiała w I półroczu walczyć firma Prime Car Management (PCM). Czynniki te zdążyły odcisnąć piętno na jej wynikach finansowych.

Aktualizacja: 06.02.2017 19:55 Publikacja: 27.08.2015 06:00

Jerzy Kobyliński, prezes Prime Car Management.

Jerzy Kobyliński, prezes Prime Car Management.

Foto: GG Parkiet

W okresie od stycznia do końca czerwca firma zarobiła na czysto 21,1 mln zł. Porównywalny wynik rok wcześniej wynosił 26,4 mln zł. Przedstawiciele spółki nie tracą jednak optymizmu i zamierzają w kolejnych miesiącach przeciwstawić się negatywnym tendencjom.

– Niskie stopy procentowe pośrednio wpływają na spadek spreadu. Spółka, by przeciwdziałać temu zjawisku, zwiększa flotę i w efekcie buduje wartość portfela, dzięki czemu marża finansowa w ujęciu absolutnym będzie pod mniejszym wpływem sytuacji rynkowej – mówi Jerzy Kobyliński, prezes Prime Car Management. – Wyniki finansowe spółki nie zależą tylko i wyłącznie od marży finansowej, ale wielu innych marż, które wynikają z działalności CFM (marża usługowa, marża na marketingu, marża na ubezpieczeniach itp.), ale nie są związane z ruchami stóp procentowych. Wzrost floty pozytywnie wpływa na rozwój tych marż – podkreśla szef PCM.

Na koniec 2014 r. flota grupy Masterlease(PCM jest jej jednostką dominującą), obejmująca usługi leasingu i usługi CFM, liczyła ponad prawie 24,2 tys. pojazdów. Zgodnie z przyjętym planem sprzedażowym oraz trendami obserwowanymi na rynku sprzedaży nowych samochodów zarząd zakłada wzrost floty w tym roku na poziomie około 10 proc. Na koniec czerwca stan floty wynosił 25,1 tys. samochodów.

Z kolei plan sprzedażowy zakłada dostawę ponad 9,2 tys. samochodów w tym roku. Po pierwszym półroczu jest on zrealizowany w 53 proc.

– Rynek CFM analizujemy przez pryzmat dwóch grup klientów. Pierwsza grupa to korporacje, które z reguły robią przetargi na kilkadziesiąt samochodów i kierują zapytanie do wszystkich graczy na rynku. W tym segmencie obserwujemy w dalszym ciągu presję konkurencyjną. Druga grupa to małe i średnie przedsiębiorstwa, które posiadają floty maksymalnie kilkunastu samochodów. Ten segment to bardziej zindywidualizowana oferta, w związku z tym mniejsza liczba dużych graczy CFM na tym rynku – mówi Kobyliński.

Wyniki za I półrocze zaprezentowane przez Prime Car Management nie zostały zbyt entuzjastycznie przyjęte przez rynek. W ciągu dnia walory spółki traciły nawet ponad 9 proc. Dobrą wiadomością dla akcjonariuszy jest jednak to, że zarząd spółki podtrzymuje swoją politykę dywidendową. W tym roku firma wypłaciła 100 proc. zysku wypracowanego w 2014 r.

Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Gospodarka
Ludwik Sobolewski rusza z funduszem odbudowy Ukrainy
Gospodarka
„W 2024 r. surowce podrożeją. Zwyżki napędzi ropa”