USA: Przybyło mniej etatów, ale bezrobocie spadło

Liczba etatów w USA (licząc poza rolnictwem) wzrosła w styczniu o 143 tys., podczas gdy średnio oczekiwano zwyżki o 170 tys. Dane o wzroście za grudzień zrewidowano w górę - z 256 tys. do aż 307 tys.

Publikacja: 07.02.2025 15:11

Rynek pracy w USA rozczarował

Rynek pracy w USA rozczarował

Foto: Bloomberg

 Choć wzrost liczby etatów zwolnił w USA w styczniu, to stopa bezrobocia spadła z 4,1 proc. do 4 proc. Średnio oczekiwano, że pozostanie ona na grudniowym poziomie. Zaskoczeniem był również stosunkowo duży wzrost średniej płacy godzinowej. Zwiększyła się ona o 0,5 proc. w porównaniu z grudniem (4,1 proc. rok do roku), a oczekiwano, że wzrośnie o 0,3 proc. 

Ze wstępnych danych wynika, że w styczniu najwięcej etatów przybyło w sektorze ochrony zdrowia (44 tys.), w sprzedaży detalicznej (34 tys.) i w administracji rządowej (32 tys.). Styczeń był akurat miesiącem, w którym Donald Trump przejął władzę. Jest jednak jeszcze zbyt wcześnie, by ocenić, jak jego polityka wpływa na gospodarkę amerykańską.

Czytaj więcej

Rozpoczęcie wojny handlowej obudziło zapomniane obawy rynku

- Słabszy wzrost liczby etatów o 143 000 w styczniu nie jest powodem do niepokoju, biorąc pod uwagę korekty w górę dla listopada i grudnia, które pozostawiły średni trzymiesięczny wzrost na solidnym poziomie 237 000. Ta oznaka siły, wraz z kolejnym spadkiem stopy bezrobocia do 4,0 proc. oraz wzrostem wynagrodzeń, wspiera nasze przekonanie, że Fed pozostanie na uboczu w tym roku – twierdzi Stephen Brown, ekonomista firmy badawczej Capital Economics.

Jak raport o rynku pracy może wpłynąć na politykę Fedu?

- Raport o zatrudnieniu za styczeń może utrudnić pracę Rezerwie Federalnej w kwestii ustalania terminu i tempa przyszłych obniżek stóp procentowych, ponieważ będzie ona musiała zrównoważyć sytuację na rynku pracy z poziomem inflacji, który nadal pozostaje powyżej wyznaczonego celu. Chociaż wzrost zatrudnienia w poszczególnych sektorach był nierówny, a głównym motorem tworzenia miejsc pracy byli usługodawcy, to warto zauważyć, że wzrost płac pozostaje ogólnie silny, a mniej pracowników decyduje się na rezygnację z pracy – uważa  Joe Gaffoglio,  prezes firmy inwestycyjnej Mutual Of America Capital Management.

- Mamy wciąż do czynienia z bardzo silnym rynkiem pracy i nie zmienia to perspektyw dla polityki Fedu – ocenia Jeff Rosenberg, zarządzający w BlackRock.

Barometr CME Fed Watch wskazywał w piątek po południu (po publikacji danych z rynku pracy), że rynek ocenia szanse na marcowe cięcie stóp procentowych przez Fed jedynie na 8,5 proc. Szansę na obniżkę w maju szacowane są już na 33 proc., a w czerwcu na 69 proc. Ostatnim razem Fed ciął stopy procentowe w grudniu, a na styczniowym posiedzeniu utrzymał główną stopę procentową w przedziale 4,25-4,5 proc. 

Czytaj więcej

Fed nadal powinien być ostrożny
Gospodarka światowa
Niemiecka produkcja przemysłowa najniższa od maja 2020
Gospodarka światowa
Czeski Bank Narodowy wrócił do cięcia stóp procentowych
Gospodarka światowa
Będzie koniec wojny? Ukraińskie spółki szybują na giełdzie
Gospodarka światowa
Długa lista rekomendacji biznesu na czas polskiej prezydencji w UE
Gospodarka światowa
Ryzyko wielkiej wojny handlowej nie zniknęło, ale nieco się oddaliło
Gospodarka światowa
Niemcy pogrążone są w kryzysie piwnym