PKB Chin wzrósł o 5,4 procent

Gospodarka Chin rozwijała się w czwartym kwartale szybciej, niż oczekiwano. Osiągnięty został też 5-procentowy cel wzrostu gospodarczego na cały 2024 rok.

Publikacja: 17.01.2025 08:57

PKB Chin wzrósł o 5,4 procent

Foto: Qilai Shen/Bloomberg

PKB Chin wzrósł w czwartym kwartale o 5,4 proc. w porównaniu z takim samym okresem zeszłego roku. Średnio prognozowano wzrost o 5 proc., po tym jak w trzecim kwartale gospodarka Państwa Środka powiększyła się o 4,6 proc. Tempo wzrostu gospodarczego było najszybsze od półtora roku, a pomogły mu rządowe działania stymulacyjne. To, że przyspieszyło ono w końcówce roku pomogło w osiągnięciu wyznaczonego przez Komunistyczną Partię Chin rocznego celu wzrostu gospodarczego. Chiński PKB za cały 2024 r. powiększył się o 5 proc.

Do wyraźnej poprawy sytuacji gospodarczej doszło w grudniu. Produkcja przemysłowa powiększyła się o 6,2 proc., po wzroście w listopadzie o 5,4 proc. Średnio spodziewano się również zwyżki o 5,4 proc. Wzrost sprzedaży detalicznej przyspieszył z 3 proc. do 3,7 proc. i był wyższy od prognoz. Słabość dawała się jednak wciąż wyczuć w sektorze nieruchomości. Ich ceny spadły w grudniu o 5,3 proc., po listopadowym spadku o 5,7 proc. Jednakże w największych metropoliach (tzw. miastach pierwszego poziomu) ceny wzrosły o 0,2 proc. i była to ich pierwsza zwyżka od czerwca 2023 r. 

Jak duży może być wzrost PKB Chin w 2025 roku?

- Jesteśmy całkowicie pewni, co do rozwoju gospodarczego Chin w 2025 r. - stwierdził Kang Yi, szef chińskiego Narodowego Biura Statystycznego. Jego zdaniem, wzrost PKB powinien być wspierany w tym roku m.in. przez rozwój gospodarki cyfrowej, która w 2023 r. odpowiadała za 42,3 proc. PKB (danych za 2024 r. na ten temat jeszcze nie ma). - 2025 rok jest zakończeniem realizacji Planu 14-letniego. Wyraźne cele, silne wdrażanie polityki oraz rozpoczęcie kluczowych inicjatyw strategicznych przyniesie więcej witalności do wzrostu gospodarczego – zadeklarował Kang Yi.

Władze ChRL nie wyznaczyły jeszcze celu dla wzrostu gospodarczego na 2025 r. Analitycy spodziewają się jednak, że będzie on wynosił „około 5 proc.”. W osiągnięciu tego celu może jednak przeszkadzać spodziewane zaostrzenie wojny handlowej ze Stanami Zjednoczonymi.

Czytaj więcej

Pekin szykuje się na twardą grę z nową administracją Trumpa

- Spodziewamy się, że chiński wzrost gospodarczy zwolni do 4,3 proc. w 2025 r., gdyż niepewność pozostanie duża co do skali oraz efektywności działań stymulacyjnych, by ustabilizować sektor mieszkaniowy i konsumpcję. Jednocześnie wzrost eksportu powinien zwolnić z powodu niebezpieczeństwa dodatkowych ceł - twierdzi Junyu Tan, ekonomista Coface. Jego zdaniem, szybkie tempo wzrostu PKB w czwartym kwartale było częściowo skutkiem tego, że eksporterzy wysyłali o wiele więcej towarów do USA, by zdążyć przed spodziewanymi podwyżkami ceł przez nową administrację Trumpa. Do wzrostu PKB przyczyniły się też rządowe działania stymulacyjne.

- Spodziewamy się, że wzrost gospodarczy będzie przyspieszał w nadchodzących miesiącach. Rządowe działania wspierające rynek nieruchomości zapewniają pewne wsparcie, a spowolnienie tempa spadku cen domów sugeruje jakieś ożywienie w bliskiej przyszłości. Ministerstwo Finansów potwierdziło, że deficyt fiskalny wzrośnie w tym roku, ale nie przedstawiło jeszcze dokładnego celu. Spodziewamy się jednak, że wzrost za cały 2025 r. będzie wolniejszy, ze względu na zagrożenie jakie stanowić będą cła Trumpa oraz nierównowagi strukturalne wciąż ciążące gospodarce – uważa Zichun Huang, ekonomista Capital Economics.

Czytaj więcej

Administracja Trumpa będzie nakładała cła powoli i stopniowo?

Analitycy Goldman Sachs prognozują natomiast, że PKB Chin wzrośnie w 2025 r. o 4,5 proc. Ich zdaniem, działania wspierające sektor mieszkaniowy oraz nastroje konsumentów będą wspierać wzrost gospodarczy, któremu szkodzić będą przede wszystkim podwyżki ceł na chińskie produkty w USA.

Najbardziej optymistyczna dla Chin, spośród prognoz analityków zebranych przez agencję Bloomberga, mówi o wzroście gospodarczym wynoszącym w 2025 r. 5,2 proc. Jest ona autorstwa strategów Shanghai Securities. Najbardziej pesymistyczne prognozy (autorstwa analityków Northern Trust oraz IMA Asia) mówią o wzroście o 3,4 proc. Mediana prognoz wynosi 4,5 proc. Wzrostu o 4,5 proc. spodziewa się również Międzynarodowy Fundusz Walutowy. 

Gospodarka światowa
Stopa inflacji w 2024 r. w Niemczech niższa niż w trzech poprzednich latach
Gospodarka światowa
Kogo upolował Hindenburg?
Gospodarka światowa
Spółki z Niemiec odczuwają największy stres
Gospodarka światowa
Prognozy Saxo Banku: Trump 2.0 i wyzwania gospodarcze
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Gospodarka światowa
Koniec Hindenburg Research. Uderzał w bogaczy, grał akcjami, ma nowy plan
Gospodarka światowa
Amerykańska inflacja konsumencka nie przyniosła rozczarowania