PKB Chin wzrósł w czwartym kwartale o 5,4 proc. w porównaniu z takim samym okresem zeszłego roku. Średnio prognozowano wzrost o 5 proc., po tym jak w trzecim kwartale gospodarka Państwa Środka powiększyła się o 4,6 proc. Tempo wzrostu gospodarczego było najszybsze od półtora roku, a pomogły mu rządowe działania stymulacyjne. To, że przyspieszyło ono w końcówce roku pomogło w osiągnięciu wyznaczonego przez Komunistyczną Partię Chin rocznego celu wzrostu gospodarczego. Chiński PKB za cały 2024 r. powiększył się o 5 proc.
Do wyraźnej poprawy sytuacji gospodarczej doszło w grudniu. Produkcja przemysłowa powiększyła się o 6,2 proc., po wzroście w listopadzie o 5,4 proc. Średnio spodziewano się również zwyżki o 5,4 proc. Wzrost sprzedaży detalicznej przyspieszył z 3 proc. do 3,7 proc. i był wyższy od prognoz. Słabość dawała się jednak wciąż wyczuć w sektorze nieruchomości. Ich ceny spadły w grudniu o 5,3 proc., po listopadowym spadku o 5,7 proc. Jednakże w największych metropoliach (tzw. miastach pierwszego poziomu) ceny wzrosły o 0,2 proc. i była to ich pierwsza zwyżka od czerwca 2023 r.
Jak duży może być wzrost PKB Chin w 2025 roku?
- Jesteśmy całkowicie pewni, co do rozwoju gospodarczego Chin w 2025 r. - stwierdził Kang Yi, szef chińskiego Narodowego Biura Statystycznego. Jego zdaniem, wzrost PKB powinien być wspierany w tym roku m.in. przez rozwój gospodarki cyfrowej, która w 2023 r. odpowiadała za 42,3 proc. PKB (danych za 2024 r. na ten temat jeszcze nie ma). - 2025 rok jest zakończeniem realizacji Planu 14-letniego. Wyraźne cele, silne wdrażanie polityki oraz rozpoczęcie kluczowych inicjatyw strategicznych przyniesie więcej witalności do wzrostu gospodarczego – zadeklarował Kang Yi.
Władze ChRL nie wyznaczyły jeszcze celu dla wzrostu gospodarczego na 2025 r. Analitycy spodziewają się jednak, że będzie on wynosił „około 5 proc.”. W osiągnięciu tego celu może jednak przeszkadzać spodziewane zaostrzenie wojny handlowej ze Stanami Zjednoczonymi.
Czytaj więcej
Podwyżka ceł nie jest jedynym ciosem, który może dotknąć gospodarkę chińską w nadchodzących latach. Ostra może być też rywalizacja technologiczna. Dużym wyzwaniem jest kwestia pobudzenia popytu wewnętrznego.