Rekordowy rok dla strategii momentum

W tym roku nie było skuteczniejszej strategii na rynku akcji niż podążanie za trendami, ale ostatnio pojawiły się wstrząsy i coś zaczęło pękać.

Publikacja: 30.12.2024 10:37

Rekordowy rok dla strategii momentum

Foto: Bloomberg

Pomimo triumfalizmu związanego z „Trump Trade” i szału wywołanego przez sztuczną inteligencję, rok 2024 był trudnym okresem na rynkach finansowych.

Fed i inflacja dokuczyły wielu aktywom

Nawet strategia, która napędzała wzrosty kursów akcji w USA, zaczyna wykazywać oznaki osłabienia.

Kapryśna polityka Rezerwy Federalnej oraz uporczywa inflacja sprzyjały stagnacji w wielu klasach aktywów.

Największy fundusz ETF podążający za notowaniami długoterminowych obligacji skarbowych zanotował gwałtowne wahania i kończy rok na dużym minusie.

Podstawowe surowce miotały się między nadzieją a obawami związanymi z chińskimi bodźcami gospodarczymi, przypomina agencja Bloomberga

Jasnym punktem były akcje, a amerykańskie spółki ponownie były silnym magnesem dla inwestorów.

Wzrosty nie były jednak równomierne, a  w miniony piątek, podczas zwykle spokojnej sesji pod koniec roku, indeks S&P 500 spadł o 1,7 proc, bez wyraźnego powodu.

Ten spadek był kulminacją roku, w którym akcje wartościowe (value) i małe spółki radziły sobie słabo, a 25-proc. zwrot z S&P 500 maskował o połowę mniejszą przeciętną stopę zwrotu spółek wchodzących w skład tego najważniejszego na Wall Street wskaźnika.

Czytaj więcej

Byki z giełd nowojorskich w 2025 r. czeka odpoczynek?

Wstrząsy mogą się powtarzać

Co niepokojące, był to również drugi tydzień z rzędu, w którym ucierpiała jedyna strategia akcyjna działająca niezawodnie w 2024 roku czyli inwestowanie w momentum, polegające na  podążaniu za rynkowymi zwycięzcami.

Rekordowy rok dla strategii momentum przyniósł inwestorom znaczne zyski, ale jednocześnie zwiększył ryzyko, że wstrząsy, takie jak piątkowy, będą się powtarzać.

– Momentum działa świetnie do momentu, kiedy nagle przestaje – powiedziała Melissa Brown, szefowa analiz w firmie SimCorp.

Mimo spadków w minionym tygodniu, popularna strategia ilościowa, polegająca na kupowaniu najlepszych akcji z poprzedniego roku i sprzedawaniu najsłabszych, osiągnęła w 2024 roku zysk na poziomie 31 proc., co według danych S&P Dow Jones jest najlepszym wynikiem od 2002 roku.

Stabilny ranking zwycięzców

Jednak ranking akcji okazał się niezwykle stabilny, a zdominowali go tacy giganci technologiczni jak Nvidia i Meta Platforms.

Choć dla inwestujących w fundusze indeksowe było to łatwe źródło zysków pojawiły się  obawy, że wzrosty akcji stają się zbyt skoncentrowane.

Strategia wieloassetowa typu risk parity, zaprojektowana do działania w każdych warunkach, zakończyła rok na niemal niezmienionym poziomie, wskazują dane ETF RPAR Risk Parity.

Czytaj więcej

Kontrakty terminowe na amerykańskie akcje lekko dołują

Spektakularne zyski strategii momentum

Strategia momentum, szeroko stosowana przez inwestorów ilościowych, polega na wykorzystaniu tendencji rynków do podążania za trendami. Dzięki regularnej alokacji w aktualnych zwycięzców pozwala ona uchwycić średnio- i długoterminowe trendy.

W 2024 roku strategia ta osiągnęła spektakularne zyski, w tym dzięki zakładom na sektor technologiczny oraz dodaniu bardziej cyklicznych spółek , które skorzystały z wygranej Donalda Trumpa, zauważa Bruno Taillardat, szef inteligentnych strategii beta w Amundi.

Sukces strategii momentum wzbudził jednak obawy, że stała się ona samospełniającą się przepowiednią, szczególnie w kontekście rosnącej dominacji funduszy pasywnych.

– Wielu inwestorów pozwoliło swoim wybrańcom rosnąć, biorąc pod uwagę brak znaczącej korekty w ostatnich latach – zauważył Michael Wilson, główny strateg rynku akcji w banku Morgan Stanley.

Strategia momentum zwiększyła różnice w wycenach

Na rynku obligacji kupowanie papierów dłużnych emitowanych przez firmy z wysokim momentum akcji również okazało się zyskowną strategią w 2024 roku, podkreśla Patrick Houweling z  Robeco. Jednak w roku sprzyjającym ryzyku najlepiej sprawdził się czynnik wartości, czyli kupowanie obligacji o wyjątkowo szerokich spreadach.

W przeciwieństwie do rynku akcji, gdzie najtańsze papiery radziły sobie słabo, momentum tylko zwiększyło różnice w wycenach między zwycięzcami a przegranymi. Takie szerokie rozbieżności w wycenach mogą zwiększać zmienność strategii – zauważają eksperci  z firmy 22V.

Gospodarka światowa
Najgorsze gospodarki ubiegłego roku
Materiał Promocyjny
Jak przez ćwierć wieku zmieniał się rynek leasingu
Gospodarka światowa
Argentyński Merval urósł najmocniej, a giełda łotewska była najsłabsza
Gospodarka światowa
Które kraje mają największy problem z wysoką inflacją oraz stopami procentowymi?
Gospodarka światowa
Jaki będzie rok 2025 dla złota? Otoczenie wciąż sprzyja kruszcowi
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay
Gospodarka światowa
Byki z giełd nowojorskich w 2025 r. czeka odpoczynek?
Gospodarka światowa
Czy rewolucja technologiczna z lat 60. miała swoje korzenie w incydencie z 1947 roku?