Szwedzki bank centralny obniżył stopy. Pierwsza obniżka od ośmiu lat

Riksbank, czyli bank centralny Szwecji, obniżył główną stopę procentową o 25 pb., do poziomu 3,75 proc. Zasygnalizował, że w tym roku może dokonać jeszcze dwóch obniżek.

Publikacja: 08.05.2024 10:40

Szwedzki bank centralny obniżył stopy. Pierwsza obniżka od ośmiu lat

Foto: Mikael Sjoberg/Bloomberg

Środowa obniżka stóp była pierwszą od ośmiu lat w Szwecji. Została ona oficjalnie uzasadniona tym, że inflacja już mocno wyhamowała. W marcu inflacja konsumencka wyniosła w Szwecji 4,1 proc., podczas gdy w szczycie z grudnia 2022 r. sięgała ona 12,3 proc. „Inflacja zbliża się do celu, podczas gdy aktywność gospodarcza jest słaba. Riksbank może więc luzować politykę pieniężną. (...) Jeśli perspektywy dla inflacji utrzymają się to, to można się spodziewać, że główna stopa procentowa zostanie obcięta jeszcze dwukrotnie w drugiej połowie roku” - mówi komunikat szwedzkiego banku centralnego.

Czytaj więcej

Czy cztery banki z Europy wyprzedzą Fed z obniżkami stóp?

Riksbank jest drugim bankiem centralnym z rozwiniętej europejskiej gospodarki, który w tym roku obciął stopy procentowe. Jako pierwszy zrobił to w marcu Szwajcarski Bank Narodowy. Powszechnie oczekiwane jest, że w czerwcu główną stopę obniży Europejski Bank Centralny. Luzować politykę za jakiś czas może również Bank Anglii.

- Decyzja Riksbanku potwierdza, że europejscy bankierzy centralni nie mają problemu z rozpoczęciem cyklu obniżek stóp przed Fedem. Argumenty za luzowaniem polityki są jednak mocniejsze w przypadku Riksbanku niż EBC, gdyż gospodarka szwedzka była w pierwszym kwartale pogrążona w recesji, bezrobocie rosło a inflacja była jak dotąd w tym roku znacząco niższa niż się spodziewano — twierdzi Andrew Kenningham, ekonomista z firmy badawczej Capital Economics.

Czy korona szwedzka może jeszcze bardziej osłabnąć?

W reakcji na obniżkę stóp przez Riksbank, korona szwedzka umiarkowanie słabła wobec dolara i euro. Za 1 USD płacono w środę rano 10,92 korony (o 8,3 proc. więcej niż na początku roku) a za 1 euro 11,73 korony (o 5,4 proc. więcej niż na początku stycznia).

Czytaj więcej

EBC nie będzie oglądał się na Fed

- Praktycznie jedynym argumentem, który sprawiał, że luzowanie nie było przesądzone, okazała się słabość waluty. Pogłębienie zapaści korony szwedzkiej zagraża podbiciem inflacji i może stanąć na drodze tak potrzebnej stymulacji popytu krajowego. W tym roku w gronie głównych walut gorzej od korony szwedzkiej odrodzenie dolara i wygasanie nadziei na szybkie luzowanie w USA znoszą tylko frank szwajcarski i japoński jen. Kurs EUR/SEK podniósł się w minionych czterech miesiącach o około 5 proc. Przy słabości krajowych fundamentów rozpoczęcie obniżek przed EBC i Fed wystawiać będzie koronę na presję i uzależniać jej kondycję od globalnych nastrojów inwestycyjnych. Jeśli gospodarka Stanów Zjednoczonych zachowa impet, a dezinflacja zatrzyma się na dobre, korona może być skazana na przejściowy spadek do najniższych poziomów w historii. Kurs EUR/SEK od szczytów wszech czasów usytuowanych w okolicy 12,00 dzieli obecnie niewiele ponad 2 proc. - wskazuje Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl.

Gospodarka światowa
Trump w Davos: Ceny ropy i stopy procentowe muszą spaść
Gospodarka światowa
Turecki bank centralny znów obciął stopy
Gospodarka światowa
USA nie odetną się od Europy
Gospodarka światowa
500 mld USD na sztuczną inteligencję
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Gospodarka światowa
Kara za fentanyl i koniec globalnego CIT
Gospodarka światowa
Projekt Stargate: 500 mld dolarów na sztuczną inteligencję