Europejski Barometr Ubóstwa i Niepewności Gospodarczej Ipsos-Spf prowadzony jest drugi rok z rzędu. W tym roku badanie przeprowadzono ponownie w 6 krajach europejskich objętych badaniem w 2022 r.: Francji, Niemczech, Grecji, Włoszech, Polsce i Wielkiej Brytanii, i w czterech nowych: Portugalii, Serbii, Rumunii i Mołdawii.
Finansowe kłopoty
Siła nabywcza Europejczyków w 2023 r. w dalszym ciągu niepokoi. 55 proc. ankietowanych twierdzi, że w ciągu ostatnich trzech lat jego siła nabywcza spadła (deklaruje to 39 proc. Polaków). Sytuacja ta jest szczególnie dotkliwa w Grecji (64 proc.), Serbii (63 proc.) i Francji (60 proc.). Ten spadek siły nabywczej ma jasno określoną przyczynę. Spośród tych, którzy doświadczyli takiego spadku, 89 proc. obwinia rosnące ceny, o wiele więcej niż podających jako przyczynę spadek dochodów związany z prowadzoną działalnością (24 proc.) lub nowe wydatki (23 proc.).
Czytaj więcej
Choć gospodarka francuska nie była w ostatnich miesiącach w złej kondycji, to kraj doznał wielkiego ciosu wizerunkowego. Znów jest postrzegany jako miejsce, w którym panuje bezprawie. Wielu obywateli nie czuje się natomiast częścią systemu politycznego.
W związku z bardzo gwałtownymi wzrostami cen w Europie od początku 2022 r. prawie jedna trzecia Europejczyków (29 proc.) twierdzi, że znajduje się obecnie w niepewnej sytuacji finansowej i materialnej. O ile już w skali kontynentu ten odsetek jest bardzo niepokojący, to rzeczywistość jest szczególnie ponura w Grecji (49 proc. deklaracji) i Mołdawii (46 proc.). W Polsce w takiej sytuacji jest co czwarta osoba (25 proc.). Oprócz osób znajdujących się w niepewnej sytuacji większość Europejczyków (56 proc.) radzi sobie dobrze, ale muszą zachować ostrożność, a tylko 15 proc. twierdzi, że jest w dobrej sytuacji.
48 proc. Europejczyków uważa, że istnieje duże ryzyko, że w ciągu najbliższych kilku miesięcy znajdzie się w niepewnej sytuacji. Tę obawę podziela taki sam odsetek Polaków. W krajach objętych już badaniem w 2022 r. liczba ta spadła w tym roku, ale pozostaje bardzo wysoka, szczególnie w Grecji (58 proc.).