Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 22.04.2025 22:30 Publikacja: 01.06.2023 21:00
Foto: Konstantinos Tsakalidis
Inflacja HICP (czyli liczona według metodologii Eurostatu) wyhamowała w strefie euro z 7 proc. w kwietniu do 6,1 proc. w maju, podczas gdy średnio prognozowano, że wyniesie 6,3 proc.
Inflacja bazowa HICP (czyli nieobejmująca cen żywności, paliw i energii) wyniosła natomiast 5,3 proc., po 5,6 proc. w kwietniu. Oczekiwano, że zejdzie ona tylko do 5,5 proc. Licząc miesiąc do miesiąca, wyhamowała z 1 proc. do 0,2 proc. Ceny żywności wzrosły w maju o 12,5 proc. rok do roku, ale energia staniała o 1,7 proc. Ze wstępnych danych wynika, że krajami strefy euro o najwyższej inflacji HICP w maju były Łotwa i Słowacja. W obu z nich ceny wzrosły o 12,3 proc. Najniższa była w Luksemburgu, gdzie wyniosła tylko 2 proc., a spośród dużych gospodarek – w Hiszpanii, gdzie zeszła do 2,9 proc. W Niemczech sięgnęła 6,3 proc., we Francji – 6 proc., a we Włoszech – 8,1 proc.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Kraje afrykańskie będą musiały wydać miliardy dolarów na nowe plantacje oraz systemy nawadniające. Dlatego ceny będą nadal rosły, chociaż już podwajają się co roku.
Czynniki kosztowe i techniczne inwestycji w OZE.
Prezydent Stanów Zjednoczonych zarówno kieruje się doświadczeniami z lat 80., jak i chętnie słucha doradców, takich jak Peter Navarro. Marzy o powrocie swojego kraju do potęgi przemysłowej, jaką był w latach poprzedzających liberalizację handlu światowego.
Zmarł papież Franciszek. O śmierci głowy Kościoła katolickiego poinformował Watykan.
Inflacja w Japonii wzrosła w marcu o 3,6 proc. w ujęciu rok do roku. Oznacza to, że trzeci rok z rzędu wskaźnik inflacji ogólnej jest wyższy od celu Banku Japonii wynoszącego 2 proc.
Turecki bank centralny zaskoczył w czwartek rynki, podnosząc główną stopę procentową, tygodniową stopę odkupu, z 42,5 do 46 proc., kończąc tym samym cykl łagodzenia polityki pieniężnej rozpoczęty w grudniu ubiegłego roku.
Europejski Bank Centralny obniżył stopę depozytową o 25 pb., co było zgodne z prognozami analityków.
Inwestorzy zastanawiają się, czy prezydent Stanów Zjednoczonych rzeczywiście wyrzuci prezesa banku centralnego, czy tylko straszy rynki, by wywołać określone skutki. Jak na razie zyskuje na tym większość walut świata, bitcoin oraz bijące rekordy cenowe złoto.
Doceniono skuteczną redukcję ryzyka w portfelu kredytów walutowych, wzrost rentowności i silną pozycję kapitałową.
Kraje afrykańskie będą musiały wydać miliardy dolarów na nowe plantacje oraz systemy nawadniające. Dlatego ceny będą nadal rosły, chociaż już podwajają się co roku.
W I kwartale 2025 r. deweloperzy uruchamiali relatywnie dużo projektów, mimo wciąż nie najlepszego otoczenia. Wyraźnie zwolnili jednak z tempem uzyskiwania pozwoleń. Co zmieni na rynku spodziewana obniżka stóp?
Narodowy Bank Polski poinformował w sprawozdaniu rocznym za 2024 r. o stracie w wysokości 13,3 mld zł. To trzeci raz z rzędu, gdy bank centralny zakończył rok pod kreską.
Torsten Slok, główny ekonomista w Apollo Global Management jest pewien, że Stany Zjednoczone wpadną w recesję w tym roku, jeśli cła pozostaną na obecnym poziomie.
Wrażliwość banków na ruchy w polityce pieniężnej jest obecnie mniejsza choćby dlatego, że w portfelach mają więcej stałoprocentowych kredytów czy obligacji. Niemniej spadku wyników finansowych nie da się uniknąć.
4,9 proc. to był szczyt inflacji – uważają ekonomiści. Teraz będzie tylko spadać – podobnie jak stopy procentowe NBP, a wraz z nimi oprocentowania depozytów w bankach. Dla deponentów najlepsze byłoby szybkie tempo dezinflacji.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas