W USA rynek akcji wciąż ignoruje ryzyko recesji

Przez ostatnie 100 lat nie zdarzyło się jeszcze, by indeks S&P 500 uniknął ustanowienia nowego dołka, po tym jak gospodarka amerykańska weszła w okres recesji.

Publikacja: 20.04.2023 21:00

W USA rynek akcji wciąż ignoruje ryzyko recesji

Foto: Bloomberg

Nowojorski indeks S&P 500 zyskał od początku roku już około 8 proc., a od dołka z października wzrósł o 16 proc. Niewiele mu więc brakuje, by wejść w rynek „byka”. Bliski wejścia w hossę jest również Dow Jones Industrial, który zyskał od dołka 18 proc. Nasdaq 100 odbił się od swojego minimum już o prawie 23 proc. Można więc uznać, że jest już w rynku „byka”, choć do historycznego szczytu brakuje mu 21 proc. Choć co jakiś czas pojawiają się prognozy mówiące, że gospodarka USA może wejść w recesję w nadchodzących 12 miesiącach, to rynki akcji sprawiają wrażenie, że mało się przejmują tym czynnikiem ryzyka. Czyżby inwestorzy uznali, że giełdy mogą rosnąć nawet pomimo recesji i że dołki są już z nami?

Dane z ostatnich 100 lat powinny być jednak dla nich ostrzeżeniem. W tym okresie nigdy się bowiem nie zdarzyło, by S&P 500 uniknął ustanowienia nowego dołka po rozpoczęciu recesji.

Szukając dna

Z analizy przeprowadzonej przez agencję Bloomberg wynika, że S&P 500 znajduje dno średnio po dziewięciu miesiącach od rozpoczęcia recesji w USA. W ciągu ostatnich 100 lat najszybciej doszedł do dna w 1945 r. i w 2020 r. W obu przypadkach zajęło mu to około miesiąca. W marcu 2020 r. wyprzedaż na rynkach była bardzo szybka ze względu na panikę covidową. Najdłużej zmierzał do dołka w czasie wielkiego kryzysu, czyli po recesji z 1929 r. Zajęło mu to aż 34 miesiące. Stosunkowo długo, bo 19 miesięcy zmierzał ku minimum również po recesji z 2001 r. związanej z pęknięciem bańki internetowej. Nieco szybciej pokonał tę drogę w czasie globalnego kryzysu finansowego, którego kulminacją był upadek Lehman Brothers. O ile recesja zaczęła się w grudniu 2007 r., o tyle przecena na giełdach sięgnęła dna dopiero w marcu 2009 r.

Wielu analityków wskazuje, że ewentualne wejście gospodarki USA w nową recesję musiałoby się wiązać z przeceną na rynku akcji.

„Nigdy wcześniej nie widzieliśmy, by rynki osiągnęły dno przed rozpoczęciem recesji” – piszą analitycy Credit Suisse.

– Nawet łagodna recesja może prowadzić do przetestowania poprzednich dołków. To oznaczałoby spadek o co najmniej 15 proc. – wskazuje Marko Kolanovic, strateg JPMorgan Chase.

Kwestia definicji

Czy jednak ryzyko recesji w USA rzeczywiście jest duże? Agencja Bloomberg w oparciu o ankietę przeprowadzoną wśród analityków szacuje jej prawdopodobieństwo w ciągu nadchodzących 12 miesięcy na 65 proc. Rosnące ryzyko recesji sugeruje również model nowojorskiego oddziału Rezerwy Federalnej. Ocenia jej prawdopodobieństwo na 60 proc.

Danych o amerykańskim PKB za I kwartał 2023 r. jeszcze nie opublikowano, a mediana prognoz sugeruje annualizowany (czyli liczony kwartał do kwartału w tempie rocznym) wzrost wynoszący 1,4 proc. Mediana projekcji na II kwartał mówi o 0,2 proc. wzrostu, na trzeci – o spadku o 0,6 proc., a na czwarty – o zwyżce o 0,2 proc. Niektóre pesymistyczne prognozy (S&P Global Market Intelligence, Comerica i Mortgages Bankers Association) sugerują łagodną recesję już w I połowie roku. Większość negatywnych prognoz mówi jednak, że spadkowe będą III i IV kwartał.

Spadek PKB przez co najmniej dwa kwartały z rzędu nie musi zostać jednak uznany w USA za recesję. Władze amerykańskie trzymają się bowiem definicji Narodowego Stowarzyszenia Ekonomistów Biznesowych (NABE) mówiącej, że recesja to okres szerokiej słabości w gospodarce. Jeśli więc spadkowi PKB będzie towarzyszyła niska stopa bezrobocia, to może to nie zostać uznane oficjalnie za recesję. Tak było choćby w 2022 r., gdy PKB spadał przez dwa kwartały z rzędu i nie zakwalifikowano tego okresu jako czasu recesji. NABE może też niespodziewanie orzec, że do recesji doszło wiele kwartałów wcześniej.

Gospodarka światowa
Na czyje zwycięstwo stawia rynek?
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Gospodarka światowa
USA: inwestorzy zaczęli wątpić w swoją strategię wyborczą
Gospodarka światowa
Komu sprzyjają fortuna i sondaże na ostatniej prostej kampanii?
Gospodarka światowa
Czy hazard wykreuje prezydenta USA? Bukmacherzy lepsi niż Instytut Gallupa
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Gospodarka światowa
Warren Buffett pozbywa się akcji Apple. Miliarder gromadzi gotówkę
Gospodarka światowa
Kurs akcji pomnożony przez 70 tysięcy. Kto się tak obłowił?