Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 04.04.2025 01:53 Publikacja: 31.08.2022 21:00
Krzysztof Dąbrowiecki na czele SG w Polsce. Fot. mat. prasowe
Foto: Exclusive
Kończy się pewna epoka na polskim rynku kapitałowym. Krzysztof Walenczak przestaje pełnić funkcję dyrektora zarządzającego Societe Generale w Polsce. Stanowisko to piastował od 2012 r. Jego następcą od 1 września zostaje Krzysztof Dąbrowiecki.
Dąbrowiecki z branżą finansową związany jest od 25 lat. Karierę rozpoczynał jako trader w ING Banku Śląskim. Z Societe Generale związał się w 1998 r. Zajmował stanowiska związane z rynkami kapitałowymi i finansowymi w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Od 2010 roku zarządzał i nadzorował działalność rynkową w polskim oddziale Societe Generale. Od 2017 roku nadzorował również działalność tradingową i produkty skarbowe w czterech spółkach zależnych Societe Generale – Komercni Banka w Czechach, BRD w Rumunii, Rosbank w Rosji oraz Societe Generale Maroko (od 2021 roku). Jak poinformowano w oficjalnym komunikacie, Krzysztof Dąbrowiecki „będzie kontynuował budowę zrównoważonej, rentownej i zdywersyfikowanej platformy bankowości hurtowej, obsługującej kompleksowo zarówno lokalnych, jak i globalnych klientów, mając na celu pełne wykorzystanie możliwości, jakie oferuje Polska i region Europy Środkowo-Wschodniej”. Będzie podlegał Denisowi Stas de Richelle, dyrektorowi pionu globalnej bankowości i usług doradczych na region CEEMEA.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
W specjalnym wydaniu programu Prognoz Parkietu razem z ekspertami na gorącą komentujemy cła wprowadzone przez Donalda Trumpa.
Czynniki kosztowe i techniczne inwestycji w OZE.
Kapitalizacja nowojorskiego rynku akcji spadła w pierwszych minutach czwartkowej sesji o łącznie 1,7 bln dolarów. To więcej niż na przykład wynosi nominalny PKB Indonezji czy Turcji.
Ekipa amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa jest jak kościół. Tam jest wiara, że nasza koncepcja jest najsłuszniejsza i ona się sprawdzi. Za chwilę przekonamy się, jak się sprawdzi – mówi Janusz Jankowiak, główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu.
Można uznać, że Trump był zachęcany przez amerykańską giełdę do wprowadzenia tych ceł – mówi Piotr Kuczyński, analityk DI Xelion, komentując kolejną odsłonę wojny celnej ogłoszoną właśnie przez Donalda Trumpa.
Mechanizm ceł wzajemnych ma być odpowiedzią na bariery celne i pozataryfowe stosowane przez partnerów handlowych USA. "Financial Times" twierdzi jednak, że przy wyliczaniu tych ceł zastosowano "bezsensowną metodę".
Giełdy azjatyckie odpowiedziały wyprzedażą na ogłoszony przez prezydenta USA Donalda Trumpa mechanizm ceł wzajemnych. Notowania kontraktów terminowych sugerują dużą przecenę na Wall Street.
To był gorący dzień na rynkach. Cła nałożone przez Donalda Trump wywołały popłoch na rynkach zarówno w Europie, jak i w Stanach Zjednoczonych. Co jeszcze działo się na giełdach?
Kapitalizacja nowojorskiego rynku akcji spadła w pierwszych minutach czwartkowej sesji o łącznie 1,7 bln dolarów. To więcej niż na przykład wynosi nominalny PKB Indonezji czy Turcji.
Operatorzy telefonii mobilnej znowu walczą o użytkowników smartfonów. W pierwszym kwartale 2025 r. skoczyła liczba przeniesionych numerów w Polsce. Zwycięzca jest znowu jeden.
O strategii Grupy LPP na lata 2025-2027, ekspansji zagranicznej, planie dla sieci sklepów Sinsay, sukcesji - rozmawiamy z Markiem Piechockim, szefem gdańskiej grupy odzieżowej.
Grupa LPP w latach 2025-2027 chce podwoić skalę biznesu – wynika z prognoz przedstawionych przez gdańską spółkę wraz z wynikami rocznymi. Analitycy są podzieleni jak zachowają się inwestorzy. Sesja zaczęła się od mocnego spadku.
W czerwcu deweloper ma wypłacić pierwszą transzę dywidendy, więcej inwestorzy powinni dostać jesienią. Walne zgromadzenie ma też zadecydować o programie motywacyjnym, by utrzymać kadrę.
Tauron Polska Energia, Polska Energia - Pierwsza Kompania Handlowa oraz Amon i Talia - spółki zależne Polenergii, prowadzą negocjacje, których celem jest, m. in. polubowne zakończenie sporów sądowych, dotyczących umów na zakup energii w kontraktach bezpośrednich oraz zielonych certyfikatów. Spór toczy się już od kilku lat.
W kilka sesji walory spółki straciły w Warszawie 2/3 wartości. W Londynie kurs prawie nie drgnął, ale tam jest dużo niższy niż u nas. Przecena jest efektem działań Xtellusa, który dąży do przejęcia giełdowej firmy i jej wycofania z obrotu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas