Niemcy: konsumenci w dołku

Nastroje niemieckich konsumentów spadły do najniższego poziomu od 1991 r. Barometr GfK spadł do -27,4 punktu za lipiec, najniżej od początku badań. Oczekiwania dochodowe są na najniższym od 20 lat poziomie.

Publikacja: 28.06.2022 09:26

Niemcy: konsumenci w dołku

Foto: Krisztian Bocsi/Bloomberg

Instytut GfK podał, że jego indeks nastrojów konsumenckich, oparty na badaniu około 2000 Niemców, spadł do -27,4 punktu w lipcu po krótkotrwałym ożywieniu w czerwcu ze skorygowanym odczytem -26,2 punktu.

– Tocząca się w Ukrainie wojna i zakłócenia w łańcuchach dostaw powodują, że ceny energii i żywności w szczególności gwałtownie rosną, co skutkuje ponurym klimatem konsumenckim niż kiedykolwiek wcześniej – powiedział Rolf Buerkl, ekspert ds. konsumentów GfK.

Ostatni spadek nastrojów konsumentów, oparty na badaniu przeprowadzonym w dniach 2-13 czerwca, nie był jednak tak poważny, jak prognozy analityków wynoszące -27,7, według sondażu Reutera.

Po krótkim ożywieniu w poprzednim miesiącu oczekiwania gospodarcze ponownie się pogorszyły w tym miesiącu, spadając do minus 11,7 w czerwcu z minus 9,3 w maju. – Konsumenci nadal dostrzegają znaczne ryzyko popadnięcia niemieckiej gospodarki w recesję – czytamy w raporcie.

Oczekiwania dochodowe nadal gwałtownie spadają w czerwcu, spadając do minus 33,5 z minus 23,7 w maju. To najniższa wartość od prawie 20 lat, napisał GfK.

W ślad za spadającymi oczekiwaniami gospodarczymi i dochodowymi, skłonność do zakupów również się zmniejszyła, a wskaźnik spadł do minus 13,7 w czerwcu z minus 11,1 w maju. Raport stwierdza, że malejąca siła nabywcza wynikająca z inflacji ma coraz większy negatywny wpływ na skłonność do konsumpcji.

Wskaźnik koniunktury konsumenckiej prognozuje rozwój realnej konsumpcji prywatnej w kolejnym miesiącu. Odczyt wskaźnika powyżej zera sygnalizuje wzrost konsumpcji prywatnej rok do roku. Wartość poniżej zera oznacza spadek w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej. Według GfK jednopunktowa zmiana wskaźnika odpowiada zmianie konsumpcji prywatnej o 0,1 proc. rok do roku.

Gospodarka światowa
Inflacja słabnie, ale nie na tyle, by banki centralne odetchnęły z ulgą
Materiał Promocyjny
Pierwszy bank z 7,2% na koncie oszczędnościowym do 100 tys. złotych
Gospodarka światowa
Wzrost cen słabnie, ale europejski przemysł ma zadyszkę
Gospodarka światowa
Inwestorzy nie przestraszyli się wyniku pierwszej tury wyborów
Gospodarka światowa
Jak rynki przyjęły sukces Le Pen w wyborach we Francji
Materiał Promocyjny
NIS2 - skuteczne metody zarządzania ryzykiem oraz środki wdrożenia
Gospodarka światowa
Bułgaria. Kraj, który znów minął się ze strefą euro
Gospodarka światowa
Skrajna prawica zwyciężyła. Nie wiadomo jednak czy zdoła stworzyć rząd