Tencent z zyskiem niższym o połowę

Chiński gigant technologiczny Tencent pokazał rozczarowujące przychody za I kwartał, we wszystkich głównych segmentach swojej działalności.

Publikacja: 19.05.2022 14:06

Tencent z zyskiem niższym o połowę

Foto: AFP

Operator platformy komunikacyjnej WeChat, służącej również do płatności mobilnych oraz największy na świecie producent gier wideo Tencent, zanotował rozczarowujące wyniki za I kwartał 2022 r. Przychody spółki wzrosły do 20,08 mld dol., w porównaniu z 20,04 mld dol., w tym samym okresie 2021 r., jednak Tencent doświadczył jednak blisko 11 - proc. spadku przychodów z usług finansowych, które są drugim co do wielkości czynnikiem generującym jego przychody.

- Komercyjna działalność płatnicza była słaba od połowy marca 2022 r. z powodu ponownego pojawienia się wirusa COVID-19 w Chinach. To negatywnie wpłynęło na wzrost wolumenu płatności w takich kategoriach jak transport, usługi gastronomiczne i odzież - podała spółka.

To przełożyło się na znaczny spadek wysokości zysku przypisanego akcjonariuszom spółki. Ten w I kwartale zmalał o 51 proc. r/r. Jest to największy spadek zysku Tencent od czasu wejścia koncernu na giełdę w 2004 roku.

Według analityków, słabe wyniki spółki są sygnałem ostrzegawczym dla całej chińskiej branży technologicznej.

- Spółki technologiczne w Chinach przez dłuższy czas mogą rosnąć wolniej - powiedział Vey-Sern Ling, analityk Union Bancaire Privée i dodał:

- Istnieją jednak powody do większego optymizmu w drugiej połowie roku, biorąc pod uwagę coraz bardziej wspierające sygnały płynące z wyższych szczebli rządu".

Gospodarka światowa
Japońska inflacja trzeci rok z rzędu powyżej celu Banku Japonii
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka światowa
Turecki bank centralny zaskakuje podwyżką stóp procentowych
Gospodarka światowa
EBC obciął stopy procentowe. Po raz siódmy
Gospodarka światowa
Trump ostro krytykuje szefa Fedu. Chce cięcia stóp
Gospodarka światowa
PKB Chin wzrósł mocniej od prognoz - o 5,4 procent.
Gospodarka światowa
Kłopoty gospodarki amerykańskiej to kłopoty całego świata