Zaskakujący, choć lekki spadek cen żywności

Po rekordowym wystrzale cen w marcu w kwietniu ceny żywności na świecie nieco wyhamowały.

Publikacja: 08.05.2022 21:00

Zaskakujący, choć lekki spadek cen żywności

Foto: Bloomberg

To, co dzieje się na światowych rynkach żywności, śledzi Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO). Po wybuchu wojny w Ukrainie, w marcu, wyznaczany przez nią indeks światowych cen żywności sięgnął 159,3 pkt. Wykonał gigantyczny skok, aż o 17,9 pkt, czyli o 12,6 proc., w porównaniu z również rekordowym lutym. I znalazł się na najwyższym poziomie w historii notowań, czyli od 1990 r.

W piątek FAO podała odczyt indeksu za kwiecień. I tu mała niespodzianka. Indeks spadł do 158,5 pkt, o 1,2 pkt (0,8 proc.) w porównaniu z marcem. Jest to jednak aż o 36,4 pkt (29,8 proc.) więcej niż przed rokiem. Co ciekawe, kwietniowy spadek indeksu to efekt znaczącej zniżki cen olejów roślinnych i nieznacznego spadku cen zbóż. Umiarkowanie drożały cukier, mięsa i przetwory mleczne.

Czytaj więcej

Wojna w Ukrainie wywoła poważne turbulencje na rynkach żywności

Po wybuchu wojny na światowych rynkach gwałtownie w górę poszły ceny zbóż. To dlatego, że Ukraina i Rosja są ich ważnymi producentami. W kwietniu wyznaczany przez FAO subindeks zbóż spadł jednak o 0,7 pkt (0,4 proc.), po tym jak w marcu osiągnął najwyższy poziom od 1990 r. Ceny kukurydzy spadły przy tym o 3 proc., ponieważ sezonowe dostawy z trwających zbiorów w Argentynie i Brazylii pomogły złagodzić presję na rynkach. Lekko staniało sorgo, zdrożał jęczmień. Drożała też pszenica, ale już nieznacznie – o 0,2 proc. Wysokie ceny tego zboża to efekt utrzymującej się blokady ukraińskich portów i obaw o tegoroczne uprawy w tym kraju i w USA. Zwyżki łagodziły jednak większe dostawy z Indii, wyższy niż oczekiwano eksport z Rosji oraz nieco osłabiony w wyniku wysokich cen globalny popyt.

Jeszcze ciekawsze rzeczy działy się w kwietniu na rynkach olejów roślinnych. Ich subindeks spadł w kwietniu o 14,3 pkt (5,7 proc.) z rekordowego poziomu z marca. Spadek był spowodowany niższymi światowymi cenami oleju palmowego, słonecznikowego i sojowego, które z nawiązką rekompensowały wyższe notowania oleju rzepakowego. Ceny oleju słonecznikowego spadały głównie w związku z racjonowaniem popytu przy notowanych po wybuchu wojny w Ukrainie rekordowo wysokich cenach. Ukraina jest znaczącym światowym producentem tego oleju. Ceny oleju rzepakowego się nie zmieniły.

Niestety, eksperci nie mają dla nas dobrych informacji. Spodziewają się, że żywność nadal będzie drożeć.

Gospodarka światowa
Na czyje zwycięstwo stawia rynek?
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Gospodarka światowa
USA: inwestorzy zaczęli wątpić w swoją strategię wyborczą
Gospodarka światowa
Komu sprzyjają fortuna i sondaże na ostatniej prostej kampanii?
Gospodarka światowa
Czy hazard wykreuje prezydenta USA? Bukmacherzy lepsi niż Instytut Gallupa
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Gospodarka światowa
Warren Buffett pozbywa się akcji Apple. Miliarder gromadzi gotówkę
Gospodarka światowa
Kurs akcji pomnożony przez 70 tysięcy. Kto się tak obłowił?