Wojna sypie piach w tryby światowej gospodarki

Aktywność w światowej gospodarce zwiększy się w tym roku o 3,6 proc., po zwyżce o 6,1 proc. w 2021 r. Kolejny rok nie będzie wiele lepszy. To oznacza, że atak Rosji na Ukrainę obniży globalny PKB w perspektywie dwóch lat o ponad 1 proc. Ale jego gospodarcze skutki mogą być odczuwalne znacznie dłużej.

Publikacja: 19.04.2022 14:14

Wojna sypie piach w tryby światowej gospodarki

Foto: AFP

Taki scenariusz opublikował we wtorek Międzynarodowy Fundusz Walutowy. W ocenie waszyngtońskiej instytucji, globalny PKB zwiększy się zarówno w tym, jak i w przyszłym roku o 3,6 proc.. W styczniu MFW spodziewał się wyników na poziomie – odpowiednio – 4,4 i 3,8 proc., a w październiku ub.r. na poziomie 4,7 i 3,1 proc.

Styczniowy scenariusz MFW sugerował więc, że aktywność w światowej gospodarce w tym i w przyszłym roku zwiększy się łącznie o 8,4 proc. Obecne prognozy zwiastują wzrost PKB w tym samym horyzoncie o 7,3 proc.

PKB Polski, jak przewidują ekonomiści z waszyngtońskiej instytucji, zwiększy się w br. o 3,7 proc., a w 2023 r. o 2,9 proc. Poprzednie prognozy MFW, z października ub.r., były zdecydowanie lepsze: wskazywały na wzrost PKB Polski w br. o 5,1 proc., a w 2023 r. o 3,5 proc. Z drugiej strony, opierały się na założeniu, że w 2021 r. aktywność w polskiej gospodarce wzrosła o 5,1 proc., podczas gdy faktycznie podskoczyła o 5,7 proc.

Aktualne prognozy MFW nie odbiegają istotnie od przewidywań innych ośrodków analitycznych. Ankietowani przez agencję Bloomberga ekonomiści przeciętnie oczekują obecnie, że PKB Polski zwiększy się w br. o 3,7 proc., a rok później o 3,5 proc.

Waszyngtońska instytucja podkreśla we wtorkowym raporcie, że rewizja prognoz dla światowej gospodarki to niemal wyłącznie efekt wojny w Ukrainie. Po pierwsze, poskutkuje ona głęboką recesją w Rosji i w Ukrainie. Po drugie jednak, będzie miała wpływ także na kraje nie zaangażowane w konflikt. „Gospodarcze efekty wojny rozprzestrzeniają się daleko i szeroko – niczym fale sejsmiczne rozchodzące się z epicentrum trzęsienia ziemi – głównie za pośrednictwem rynku surowców oraz powiązań handlowych i finansowych” – tłumaczą analitycy z MFW.

Aktywność gospodarcza Rosji, przede wszystkim pod wpływem międzynarodowych sankcji, według MFW tąpnie w tym roku o 8,5 proc., a w 2023 r. o kolejne 2,3 proc. PKB Ukrainy ma się załamać o 35 proc. Te prognozy, jak jednak podkreślają analitycy z waszyngtońskiej instytucji, są obarczone wyjątkowo dużą niepewnością.

Od stycznia mocno pogorszyły się też perspektywy gospodarcze Europy. Obecnie MFW spodziewa się, że aktywność w gospodarce strefy euro w tym roku ma się zwiększyć o 2,8 proc., a rok później o 2,3 proc. Zaledwie cztery miesiące temu MFW prognozował wzrost PKB o – odpowiednio 3,9 i 2,5 proc.

Gospodarka światowa
Japońska inflacja trzeci rok z rzędu powyżej celu Banku Japonii
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka światowa
Turecki bank centralny zaskakuje podwyżką stóp procentowych
Gospodarka światowa
EBC obciął stopy procentowe. Po raz siódmy
Gospodarka światowa
Trump ostro krytykuje szefa Fedu. Chce cięcia stóp
Gospodarka światowa
PKB Chin wzrósł mocniej od prognoz - o 5,4 procent.
Gospodarka światowa
Kłopoty gospodarki amerykańskiej to kłopoty całego świata