Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 10.04.2022 11:17 Publikacja: 10.04.2022 11:17
Herbata należy do najważniejszych produktów eksportowych Sri Lanki. Jej plantacje zajmują 4 proc. powierzchni kraju. Jedne z najpiękniejszych plantacji herbaty można zobaczyć w okolicy Haputale.
Foto: Archiwum, Izabela Sajdak
Sri Lanka zmaga się z największym kryzysem gospodarczym w swojej najnowszej historii. Do problemów kraju przyczyniła się nie tylko pandemia koronawirusa, która znacząco obniżyła dochody z turystyki, ale również błędy w polityce gospodarczej. W ostatnich tygodniach sytuacja się pogarsza, a życie na wyspie staje się coraz trudniejsze.
Władze Sri Lanki odrzucały do niedawna możliwość zwrócenia się o pomoc do Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Rząd w Colombo był niechętny współpracy z MFW ze względu na presję dotyczącą konsolidacji fiskalnej, która byłaby warunkiem udzielenia pomocy przez Fundusz. Jednak obecnie może nie mieć wyboru, gdyż Sri Lance grozi bankructwo. Na początku kwietnia do dymisji podał się cały rząd w efekcie masowych protestów. Mieszkańcy sprzeciwiają się wielogodzinnym przerwom w dostawach prądu oraz brakom podstawowych produktów. Prezydent wprowadził w kraju stan wyjątkowy i godzinę policyjną oraz zablokował dostęp do mediów społecznościowych.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Chiny poinformowały w czwartek, że nie prowadzą żadnych rozmów ze Stanami Zjednoczonymi na temat ceł, mimo że prezydent Donald Trump i sekretarz skarbu Scott Bessent zasugerowali w tym tygodniu, że napięcia w stosunkach z Chinami mogą się zmniejszyć.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Rząd Niemiec prognozuje, że gospodarka kraju, największa w Europie, odnotuje w tym roku stagnację, ponieważ cła i groźby handlowe prezydenta USA Donalda Trumpa wpłyną na jej wyniki po miesiącach niepewności politycznej.
Inwestorów ucieszyła zapowiedź tego, że najbogatszy miliarder na świecie zmniejszy zaangażowanie w administracji Trumpa.
Kraje afrykańskie będą musiały wydać miliardy dolarów na nowe plantacje oraz systemy nawadniające. Dlatego ceny będą nadal rosły, chociaż już podwajają się co roku.
Prezydent Stanów Zjednoczonych zarówno kieruje się doświadczeniami z lat 80., jak i chętnie słucha doradców, takich jak Peter Navarro. Marzy o powrocie swojego kraju do potęgi przemysłowej, jaką był w latach poprzedzających liberalizację handlu światowego.
Zmarł papież Franciszek. O śmierci głowy Kościoła katolickiego poinformował Watykan.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas