Farmacja się konsoliduje

Amerykański koncern farmaceutyczny Merck zapłaci 41,1 miliarda dolarów za przejęcie konkurencyjnej spółki Schering-Plough.

Publikacja: 10.03.2009 00:01

To już druga duża transakcja fuzji i przejęć w branży farmaceutycznej w odstępie kilku tygodni, po ogłoszonym przez Pfizera planie zakupu firmy Wyeth. A analitycy radzą przygotować się na kolejne.

O zakusach konkurentów na Schering-Plough zaczęto spekulować w ubiegłym tygodniu. W piątek akcje tej spółki podrożały o ponad 8 proc. po pojawieniu się informacji, że interesują się nią Johnson & Johnson oraz Merck.

Zwycięzcą negocjacji okazał się Merck, który zgodził się zapłacić za akcje konkurenta o 34 proc. więcej niż kosztowały one przed piątkową sesją. Zaoferuje on akcjonariuszom Schering-Plough gotówkę oraz własne papiery. Wczoraj akcje Schering-Plough drożały o 17 proc.

Schering-Plough ma portfel leków będących w ostatniej fazie testów, które w najbliższych latach mogą dać nawet po-nad 6 mld USD przychodów rocznie. Fakt ten uczynił zeń atrakcyjny kąsek dla rywali, którzy sami będą tracić ochronę patentową na niektóre swoje specyfiki, i żeby zachować poziom przychodów, zostaną zmuszeni poszerzyć ofertę.

Taki problem miał właśnie Pfizer, lider sektora farmaceutycznego, który straci niedługo ochronę na swój podstawowy produkt – przeciwcholesterolowy lek lipitor. Dlatego Pfizer zdecydował się w styczniu na zakup koncernu Wyeth za 68 mld USD. Teraz przyszła kolej na Mercka, który, podobnie zresztą jak Schering, w IV kwartale zanotował 26-proc. spadek przychodów.

– Ten rok stoi pod znakiem przejęć wśród firm farmaceutycznych. Ale nie mają one wyboru, jeśli chcą zagwarantować sobie wzrost zysków w kolejnych latach – tłumaczy analityk Philippe Lanone z Natixis Securities w Paryżu. Konsolidacja pozwala nie tylko zwiększać przychody, ale też oszczędzać na pracach badawczych i innych kosztach. Merck i Schering-Plough chcą od 2013 r. oszczędzać 3,5 mld USD rocznie.

Specjaliści spekulują, że następną dużą transakcją może być zakup 44,2 proc. akcji amerykańskiego Genentechu przez szwajcarskiego Roche’a. Pierwsza ze spółek została wyceniona na 45,7 mld USD. W Europie potencjalnym celem przejęcia jest brytyjska AstraZeneca, której akcje drożały wczoraj o blisko 5 proc.

Gospodarka światowa
Donald Trump uderza cłami. Co to znaczy dla świata, gospodarek i rynków?
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka światowa
1,7 bln dolarów wyparowało z Wall Street
Gospodarka światowa
Janusz Jankowiak: Trumpowska recepta dobrze się sprzedaje, choć jest chora
Gospodarka światowa
Piotr Kuczyński: Odpowiedź na cła Trumpa? UE ma potężną broń – podatek cyfrowy
Gospodarka światowa
Jak doradcy Trumpa wyliczyli cła odwetowe?
Gospodarka światowa
Cła Trumpa uderzyły w rynki. Będzie krach na Wall Street?