Płace prezesów stopniały wraz z zyskami firm

Gwałtowny wzrost płac kadry kierowniczej ustał w 2008 r. Spadki zysków firm oznaczały mniejsze premie. Średnia płaca powiększona o bonusy 200 prezesów dużych amerykańskich firm spadła w zeszłym roku o 8,5 proc. do 2,24 mln dolarów

Publikacja: 03.04.2009 13:07

Płace prezesów stopniały wraz z zyskami firm

Foto: Flickr

Takie dane otrzymała firma consultingowa Hay Group robiąc badania na zlecenie dziennika The Wall Street Journal. Analitycy przeanalizowali 200 firm, których roczne obroty przekraczały 5 mld dolarów.

Włączając wycenę akcji, opcje na akcje i inne długoterminowe źródła dochodu suma wypłat dla prezesów spadła o 3,4 proc. do średniej na poziomie 7,56 mln dol. To pierwszy od 7 lat spadek zarobków kadry kierowniczej w USA i dopiero drugi roczny spadek odkąd WSJ zaczął badać dynamikę zarobków prezesów od 1989 r.

Pensje prezesów wzrosły w całym 2008 r. średnio o 4,5 proc., jednak premie były niższe o prawie 11 proc., a zyski firmy obniżyły się średnio o 5,8 proc.

Na spadek zarobków prezesów miała wpływ publiczna debata, która zaogniła się po tym, jak rządowe pieniądze dla upadających firm zaczęły w znacznej mierze trafiać do kieszeni kadr, odpowiedzialnych za doprowadzenie swoich przedsiębiorstw na skraj bankructwa.

Najbardziej ucierpieli bankierzy i kierownicy firm brokerskich, którzy w ostatnich latach byli liderami na liście najlepiej zarabiających.Średnie zarobki prezesów w sektorze finansowym spadły o 43 proc. do 976 tys. dol.

Ten rok nie zapowiada odbicia, wiele firm restrukturyzuje się, tnie zatrudnienia i ogranicza koszty, także kosztem zarobków kadry kierowniczej.

Gospodarka światowa
Uncja złota za 3700 dolarów do końca tego roku
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka światowa
Spadający dolar pokazuje niepokój Wall Street związany z cłami
Gospodarka światowa
Chiński eksport mocno wzrósł przed nałożeniem ceł
Gospodarka światowa
Trump zmienia zdanie. Komputery, smartfony i chipy zwolnione z ceł
Gospodarka światowa
Żywność i usługi windują inflację w Niemczech
Gospodarka światowa
Czy Chiny się ugną pod ciężarem amerykańskich ceł?