VW obecnie jest już i tak największym udziałowcem tej spółki. Posiada 29,9 proc. akcji MAN.Przedstawiciele Volkswagena nie skomentowali prasowych doniesień. Jednakże Ferdinand Piech, szef rad nadzorczych zarówno VW i MAN, w ostatnich miesiącach wielokrotnie sugerował, że do takiego przejęcia mogłoby dojść.
Po zdobyciu kontroli nad spółką VW mógłby ją połączyć ze Scanią, szwedzkim producentem ciężarówek, w którym posiada 71 proc. udziałów. Analitycy spekulują, że VW skłoni spółkę MAN do złożenia oferty kupna akcji szwedzkiego producenta. Wówczas mógłby sprzedać MAN część akcji Scanii. Na korzyść takiego scenariusza wskazuje to, że Volkswagen dokonał już w tym roku dwóch znaczących przejęć i nie chciałby szukać na rynku pieniędzy przeznaczonych na wzmocnienie swojego kapitału.
VW, największy europejski producent samochodów, przejął już w tym roku 49,9 proc. udziałów Porsche. Zgodził się również zapłacić 2,5 mld USD za blisko 20 proc. akcji japońskiego Suzuki, by zyskać szerszy dostęp do azjatyckich rynków.
Gdyby doszło do połączenia VW, MAN i Scanii, powstałoby w ten sposób motoryzacyjne imperium, produkujące zarówno luksusowe samochody, jak i duże ciężarówki. Piech jest uznawany za głównego zwolennika połączenia tych trzech firm.