Minister osłabia jena

Nowy japoński minister finansów Naoto Kan zapowiedział, że rząd będzie dążył do osłabienia jena.

Publikacja: 08.01.2010 08:00

To gwałtowna zmiana polityki sprawującego od sierpnia władzę gabinetu Demokratycznej Partii Japonii.

– Wielu przedsiębiorców uważa, że dolar powinien kosztować około 95 jenów. Musimy więc pracować wspólnie z Bankiem Japonii nad osiągnięciem tego celu, biorąc pod uwagę skutki, jakie przynoszą dla naszego kraju zmiany kursów różnych walut. Byłoby miło, gdyby jen jeszcze się osłabił – zadeklarował wczoraj Kan. Dzień wcześniej objął on kierownictwo resortu finansów.

Słowa nowego ministra odniosły skutek. O ile w środę na zamknięciu za dolara płacono 92,5 jena, to w czwartek po południu już 93,1 jena. Po raz ostatni dolar kosztował 95 jenów w sierpniu.

Japonia wychodzi już co prawda z recesji, ale ożywienie gospodarcze w Kraju Kwitnącej Wiśni jest wciąż słabe i niepewne. W grudniu zostały np. zrewidowane w dół dane o wzroście gospodarczym w trzecim kwartale. Okazało się, że wyniósł on tylko 1,3 proc. w tempie annualizowanym, a nie 4,6 proc., jak mówił pierwszy odczyt. Japońscy eksporterzy od wielu miesięcy skarżą się zaś, że zbyt silny jen źle wpływa na ich wyniki i przez to ogranicza ożywienie gospodarcze.

Poprzedni minister finansów Hirohisa Fuji opierał się sugestiom mówiącym, by osłabić narodową walutę. Był z tego powodu ostro krytykowany przez opinię publiczną. Oficjalnym powodem jego dymisji był jednak „zły stan zdrowia”. Jego następca już wcześniej był zaś znany jako zwolennik osłabienia narodowej waluty.

– Byłoby dobrze, gdyby jen nieco się osłabił i Japonia zaczęłaby korzystać ze światowego ożywienia gospodarczego, na którym zyskują już choćby jej konkurenci handlowi – Korea Południowa i Tajwan – twierdzi Glenn Maguire, główny ekonomista ds. Azji w banku Societe Generale.

Gospodarka światowa
Kakao będzie drożeć jeszcze latami
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka światowa
Dlaczego Donald Trump uznał, że podwyżki ceł są magiczną bronią?
Gospodarka światowa
Nie żyje papież Franciszek
Gospodarka światowa
Japońska inflacja trzeci rok z rzędu powyżej celu Banku Japonii
Gospodarka światowa
Turecki bank centralny zaskakuje podwyżką stóp procentowych
Gospodarka światowa
EBC obciął stopy procentowe. Po raz siódmy