Chińska gospodarka znów ostro przyspieszyła

W IV kwartale chiński PKB rósł najszybciej od 2007 r. To potwierdza, że Chiny są motorem wychodzenia świata z recesji, ale grozi też przegrzaniem koniunktury

Publikacja: 22.01.2010 08:01

Chińska gospodarka znów ostro przyspieszyła

Foto: GG Parkiet

Produkt krajowy brutto Chin był w minionym kwartale o 10,7 proc. większy niż w takim samym okresie przed rokiem. To tempo wzrostu szybsze od spodziewanego przez ekonomistów. Szef urzędu statystycznego Ma Jiantang, ogłaszając te dane, zwrócił uwagę, że rząd, który uchronił kraj przed recesją, teraz będzie musiał stawić czoła szybko rosnącym cenom.

[srodtytul]Zaostrzenie polityki pieniężnej jest niemal pewne[/srodtytul]

Tak ostre przyspieszenie rozwoju chińskiej gospodarki nasiliło oczekiwania, że tamtejszy bank centralny wkrótce przystąpi do podnoszenia stóp procentowych i będzie kontynuował działania mające na celu ograniczenie akcji kredytowej. Brian Jackson, strateg z oddziału Royal Bank of Canada w Hongkongu, przewiduje, że jeszcze w tym kwartale Chiny zdecydują się na rewaluację juana i podwyżkę stóp.

Są też jednak argumenty przemawiające za tym, że wcale nie są potrzebne jakieś zasadnicze zmiany w chińskiej polityce pieniężnej. Wzrost PKB w minionym kwartale był bowiem tak wysoki również dlatego, że wyjątkowo niska jak na Chiny była baza, z którą go porównywano. W IV kwartale 2008 r. tempo wzrostu wyniosło w Chinach zaledwie 6,8 proc.

W całym ubiegłym roku chiński PKB zwiększył się o 8,7 proc., czyli bardziej niż planowane przez rząd 8 proc., ale mniej niż 10 proc., który to poziom uważany jest za zagrażający przegrzaniem koniunktury.

[srodtytul]Świat liczy na chłonność chińskiego rynku[/srodtytul]

Olbrzymi i wciąż nienasycony chiński popyt na surowce, dobra inwestycyjne, ale także artykuły konsumpcyjne czy żywność już w ubiegłym roku przyczynił się do złagodzenia globalnej recesji, a i w tym Chiny zapewne będą lokomotywą światowego wzrostu.

Przewiduje się dla nich wzrost o 9 proc. i przy tym tempie już w bieżącym roku kraj ten wyprzedzi Japonię i stanie się drugą na świecie gospodarką po amerykańskiej pod względem wielkości PKB.

Spółka kopalniana Rio Tinto Group w minionym kwartale o 49 proc. zwiększyła wydobycie rudy żelaza, aby zaspokoić chiński popyt. Giganty motoryzacyjne Ford i Volkswagen zapowiedziały budowę kolejnych fabryk samochodów w Chinach, przy czym VW stawia na rosnący popyt na jego luksusowe modele audi. Już w zeszłym roku Chiny stały się największym na świecie rynkiem motoryzacyjnym, detronizując USA, a Niemcy straciły na rzecz Chin pozycję światowego lidera eksportu.

Szybko rośnie też sprzedaż detaliczna. W grudniu była większa o 17,5 proc. niż przed rokiem i o 11 proc. większa niż w listopadzie. Ceny konsumpcyjne w grudniu były wyższe o 1,9 proc. niż przed rokiem i był to dopiero ich drugi z rzędu miesięczny wzrost po dziewięciu spadkach. BNP Paribas przewiduje, że w najbliższych miesiącach chińska inflacja może sięgnąć nawet 3 proc.

[ramka][b]Ożywienie wciąż nie jest stabilne [/b]

Światowa gospodarka wróci w tym roku na ścieżkę wzrostu, ale ożywienie może stracić impet, gdy rządowe programy stymulacyjne zaczną wygasać, a zwyżka wydatków sektora prywatnego nie będzie wystarczająca, aby je zastąpić – wskazuje Bank Światowy w najnowszym raporcie.Waszyngtońska instytucja prognozuje, że globalny PKB wzrośnie w 2010 r. o 2,7 proc. po spadku o 2,2 proc. w 2009 roku. W swojej czerwcowej prognozie BŚ był zdecydowanie bardziej pesymistyczny: spodziewał się załamania światowej gospodarki o 2,7 proc. w 2009 r. i ożywienia o 2 proc. w 2010 r. Nie zmienił jednak prognoz na 2011 r.: światowy PKB ma się wówczas powiększyć o 3,2 proc.Motorem wzrostu gospodarczego będą w najbliższych latach państwa rozwijające się. Ich PKB w 2010 r. wzrośnie według ekonomistów BŚ o 5,2 proc., a w 2011 r. o 5,8 proc. Przy tym Chiny będą się rozwijały w tempie 9 proc. rocznie.Dojrzałe gospodarki odnotować mają wzrost PKB w 2010 r. o 1,8 proc., a rok później o 2,3 proc. [/ramka]

Gospodarka światowa
Kakao będzie drożeć jeszcze latami
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka światowa
Dlaczego Donald Trump uznał, że podwyżki ceł są magiczną bronią?
Gospodarka światowa
Nie żyje papież Franciszek
Gospodarka światowa
Japońska inflacja trzeci rok z rzędu powyżej celu Banku Japonii
Gospodarka światowa
Turecki bank centralny zaskakuje podwyżką stóp procentowych
Gospodarka światowa
EBC obciął stopy procentowe. Po raz siódmy