Rekordowe zaufanie do rynków Europy Środkowej i Wschodniej

Inwestorzy instytucjonalni i analitycy rynków kapitałowych spodziewają się dalszych zwyżek w naszym regionie przynajmniej przez najbliższe pół roku, czemu ma sprzyjać rosnący popyt na Zachodzie

Publikacja: 23.01.2010 10:48

Rekordowe zaufanie do rynków Europy Środkowej i Wschodniej

Foto: GG Parkiet

Wskaźnik zaufania inwestorów do wschodnioeuropejskich rynków osiągnął w styczniu rekordowo wysoki poziom. To wynik oczekiwań, że gospodarka tego regionu skorzysta z ożywienia w strefie euro, bo wzrośnie popyt na towary tam eksportowane.

[srodtytul]Indeks najwyżej od grudnia 2007 r.[/srodtytul]

Indeks oczekiwań inwestorów instytucjonalnych i analityków co do koniunktury na wschodnioeuropejskich rynkach w najbliższych sześciu miesiącach wzrósł o 7,1 pkt, do 59,1 pkt. Jest to poziom najwyższy od grudnia 2007 r., kiedy zaczęły go sporządzać niemiecki Ośrodek Europejskich Analiz Ekonomicznych ZEW i austriacki Erste Bank. W grudniu indeks ten zwyżkował aż o 21,1 pkt. – Eksperci rynków finansowych spodziewają się poprawy sytuacji gospodarczej w tym regionie przynajmniej do połowy roku. Ich ocena bieżącej koniunktury też wykazała znaczącą zwyżkę – napisała w komentarzu do opublikowanych w piątek danych Mariela Borrel, analityk ZEW.

[srodtytul]Największa poprawa prognoz dla Rumunii[/srodtytul]

Kraje środkowej i wschodniej Europy coraz bardziej korzystają ze wzrostu zamówień płynących do tego regionu od jego najważniejszych partnerów handlowych w Zachodniej Europie, w tym z Niemiec i Francji. Kontrastuje to z sytuacją z ubiegłego roku, kiedy spadek tego popytu zepchnął większość krajów wschodnioeuropejskich w recesję. Najbardziej poprawiły się oczekiwania analityków co do Rumunii, gdzie w grudniu utworzono nowy rząd po miesiącach politycznego zamieszania.

Ocena prognoz dla Rumunii wzrosła o 25,7 pkt, do 64,4 pkt. Drugi największy wzrost przypadł rynkowi węgierskiemu – o 25,2, do 64,8 pkt. Najmniej zaś poprawiła się ocena rynku słowackiego, jedynie o 2,7, do 61,7 pkt. Wszystkie kraje odnotowały wzrost – poza Austrią, która spadła o 6,8 pkt, do 55,7. Każdy odczyt tego wskaźnika ponad poziomem 50 pkt oznacza spodziewany rozwój rynku.

[srodtytul]Fitch lepiej ocenia Rosję [/srodtytul]

Agencja ratingowa Fitch do „stabilnej” podniosła prognozę oceny wiarygodności kredytowej Rosji, a samą ocenę wypłacalności emitenta z tytułu zadłużenia w walutach obcych i w rublach Fitch utrzymała na poziomie BBB.

– Prognozę poprawiliśmy dlatego, że wzrosło nasze zaufanie do gospodarczej i finansowej stabilności w Rosji – powiedział Edward Parker, szef działu europejskich emerging markets w agencji. Pozytywna decyzja Fitcha przyszła w samą porę, bo Rosja właśnie przygotowuje się do pierwszej od ponad dziesięciu lat emisji obligacji na rynku międzynarodowym.

Wcześniej prognozę dla Rosji poprawiła agencja Standard & Poor’s. Obie uzasadniły to ostrym wzrostem cen ropy naftowej i innych surowców, co przyspieszyło wyjście Rosji z recesji. Ropa Ural, główny towar eksportowy Rosji, zdrożała w ub. r. o 83 proc. Dzięki temu deficyt budżetowy kraju okazał się mniejszy, niż pierwotnie zakładał rząd.

Gospodarka światowa
Kakao będzie drożeć jeszcze latami
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka światowa
Dlaczego Donald Trump uznał, że podwyżki ceł są magiczną bronią?
Gospodarka światowa
Nie żyje papież Franciszek
Gospodarka światowa
Japońska inflacja trzeci rok z rzędu powyżej celu Banku Japonii
Gospodarka światowa
Turecki bank centralny zaskakuje podwyżką stóp procentowych
Gospodarka światowa
EBC obciął stopy procentowe. Po raz siódmy