MFW już wie jak wykryć kryzys

Międzynarodowy Fundusz Walutowy zaproponował zestaw narzędzi, dzięki którym organy nadzoru finansowego mogłyby wykrywać pojawianie się kryzysów

Aktualizacja: 23.02.2017 13:44 Publikacja: 14.09.2011 16:14

Hiszpanie protestują przeciwko cięciom budżetowym

Hiszpanie protestują przeciwko cięciom budżetowym

Foto: AFP

Po przeanalizowaniu 76 kryzysów w 40 krajach ekonomiści Funduszu ustalili „pewne progi i pewne przedziały czasowe, których różne wskaźniki kredytowe mogą zwiastować kryzys" — wyjaśniła na konferencji prasowej w Waszyngtonie Laura Kodres, ekonomistka z departamentu rynków pieniężnych i kapitałowych MFW.

Fundusz zaleca korzystanie ze „wskaźników rynkowych dużej częstotliwości" dla ustalania, kiedy ryzyko systemowe pojawi się w ciągu kilku miesięcy. „Nie ma nadal gwarantowanego zestawu wskaźników do wykrywania ryzyka systemowego" — przyznaje Fundusz w swym Raporcie o Globalnej Stabilizacji Finansowej, publikowanym dwa razy w roku.

Unia Europejska i USA powołały w 2010 r. orkanu nadzoru, mające zadanie monitorowania ryzyka globalnego kryzysu finansowego. Brytyjski bank centralny zamierza powołać podobny organ pod koniec 2012 r.

„Wczesne rozpoznanie przez te organy ryzyka fazy narastającej ma zasadnicze znaczenie dla zapobieżenia potencjalnemu kryzysowi, bo pozwoli sektorowi finansów zyskać czas na zgromadzenie ochronnego kapitału i płynnych środków oraz na zmniejszenie własnego ryzyka" — stwierdza MFW.

Dobitnym wskaźnikiem przegrzania w sektorze finansów jest zmiana ponad 5 punktów procentowych współczynnika kredytów do PKB w danym roku, wraz ze wzrostem cen kapitału akcyjnego o 15 i więcej procent. W takiej sytuacji możliwość kryzysu finansowego w najbliższych 2 latach jest jak jeden do pięciu — dodaje Fundusz.

Inny szczególnie skuteczny wskaźnik rychłego kryzysu łączy informację o krzywej rentowności, stosunek oprocentowania obligacji o różnym terminie wykupu, z różnicą kursową (spread) między stawką LIBOR a oprocentowaniem bardzo krótkich depozytów (overnight indexed swaps, OIS) Jest on ważnym barometrem ryzyka i płynności śledzonym przez rynki pieniężne.

Gospodarka światowa
Kakao będzie drożeć jeszcze latami
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka światowa
Dlaczego Donald Trump uznał, że podwyżki ceł są magiczną bronią?
Gospodarka światowa
Nie żyje papież Franciszek
Gospodarka światowa
Japońska inflacja trzeci rok z rzędu powyżej celu Banku Japonii
Gospodarka światowa
Turecki bank centralny zaskakuje podwyżką stóp procentowych
Gospodarka światowa
EBC obciął stopy procentowe. Po raz siódmy