Czy Fed zatopi Wall Street?

Jeszcze nigdy w historii amerykańskie akcje nie drożały tak długo jak obecnie bez podniesienia stóp procentowych przez Rezerwę Federalną. Czy są szanse na dalszy wzrost wycen mimo zwyżki kosztu kredytu?

Publikacja: 08.06.2015 10:15

Czy Fed zatopi Wall Street?

Foto: Bloomberg

Wprawdzie wskaźniki wyceny dla indeksu Standard&Poor's500 są dalekie od rekordowych poziomów, nie wskazują jednak na możliwość dalszego wzrostu, kiedy Fed zacznie zacieśniać; politykę pieniężną, wynika z danych Goldman Sachs Group i Bloomberga. W kwartale po rozpoczęciu ostatnich 12 cykli podwyżek wskaźniki cena/zysk średnio obniżyły się o 7,2 proc.

Jest jeszcze coś co niepokoi ekspertów. Na pierwszą od lat podwyżkę stóp zanosi się w okresie, kiedy pierwsza gospodarka świata wcale nie przeżywa boomu. Jeśli Fed zdecyduje się na podwyżkę przed styczniem 2016 roku uczyni to w roku, kiedy zgodnie z prognozami analityków zyski firm wzrosną zaledwie o 1,4 proc., co byłoby najsłabszym tempem na początku cyklu zacieśniania polityki pieniężnej od 1980 roku.

- Nie można liczyć na ekspansję wskaźników wyceny - wskazuje Mark Spellman, zarządzający Alpine Funds, któremu klienci powierzyli ponad 4 miliardy dolarów. Jednocześnie uspokaja jednak, iż nie musi to oznaczać , że nadchodzi rynek niedźwiedzia, ale wskazuje na ograniczony potencjał wzrostu kursów akcji.

Od dołka rynku byka na poziomie 11,9 osiągniętego w październiku 2011 roku wskaźniki wyceny dla Standard&Poor's500 Index w grudniu 2014 roku podskoczyły do 18,3 i rosły każdym roku kalendarzowym dzięki czemu S&P500 zyskał w tym czasie 87 proc. Obecnie c/z wynosi 18,5 co oznacza, że jest ponad 2 punkty wyższy od dziesięcioletniej średniej i rośnie najwolniej od 3,5 roku.

Jeśli chodzi o zyski analitycy tną swoje prognozy najszybciej od sześciu lat. Od 2009 roku średnio każdego roku zarobki szły w górę o 15 proc.

To wskazuje na zagrożenia dla rynku akcji, którego wartość w obecnym okresie byka powiększyła się o 17 bilionów dolarów. Wprawdzie zwykle akcje wychodziły z okresu zacieśniania polityki pieniężnej z zyskami, ale obecnie sytuacja może być odmienna z uwagi na niezwykłą długość czasu dobrej koniunktury na giełdach.

- Rynek zbyt długo czeka na zdrową korektę i podwyżka stóp procentowych przez Fed może być jej katalizatorem - zwraca uwagę David Lafferty, zarządzający i główny strateg Natixis Global Asset Management w Bostonie. Temu funduszowi klienci powierzyli 900 miliardów dolarów.

Gospodarka światowa
Amerykańskie taryfy to największy szok handlowy w historii
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Czy Powell nie musi bać się o stanowisko?
Gospodarka światowa
Chiny twierdzą, że nie prowadzą żadnych rozmów handlowych z USA
Gospodarka światowa
Niemcy przewidują stagnację gospodarki w 2025 r.
Gospodarka światowa
Musk obiecał mocniej zajmować się Teslą
Gospodarka światowa
Kakao będzie drożeć jeszcze latami