Przeciwnie, są one najlepsze od co najmniej 2004 r. – wynika z badań firmy doradczej Grant Thornton. Także w innych regionach świata, z wyjątkiem Ameryki Łacińskiej, wśród spółek przybywa optymizmu.

Różnica między odsetkiem firm, które oczekują poprawy koniunktury w horyzoncie 12 miesięcy, a odsetkiem firm spodziewających się jej pogorszenia, w II kwartale sięgnęła w UE 58 pkt proc., w porównaniu z 38 pkt proc. w I kwartale. W skali globu wskaźnik ten wzrósł z 33 do 45 pkt proc., ale w tym wypadku nieco wyższy był przed rokiem. A USA nastroje pogorszyły się nawet w porównaniu z I kwartałem.

Ankietę na próbie ponad 2500 dużych i średnich spółek Grant Thornton przeprowadziła w maju i czerwcu, a więc jeszcze przed niedzielnym referendum w Grecji w sprawie reform wymaganych przez wierzycieli, którego wyniki zwiększyły ryzyko jej bankructwa. To mogło zmniejszyć wiarę europejskich spółek w dobre perspektywy gospodarki. Jak jednak zauważyła Francesca Lagerberg, szefowa działu doradztwa podatkowego w GT, nie można wykluczyć, że przedsiębiorcy zdążyli się już do kłopotów Grecji przyzwyczaić. „Tymczasem europejskie banki zwiększyły bufory kapitałowe i są w lepszej pozycji, aby poradzić sobie z ewentualnym Grexitem. Jednocześnie inne gospodarki Europy, które miały niedawno problemy, takie jak Irlandia, Hiszpania i Portugalia, wróciły na ścieżkę wzrostu" – oceniła ekspertka.

W UE najwięcej optymizmu widać nad Renem, gdzie odsetek firm oczekujących poprawy koniunktury przewyższa odsetek firm liczących się z jej pogorszeniem aż o 92 pkt proc. w porównaniu z 59 pkt proc. w I kwartale. Te wyniki badań GT są jednak sprzeczne ze wskazaniami najpopularniejszego nad Renem wskaźnika nastrojów w biznesie, publikowanego przez instytut Ifo. Subindeks tego wskaźnika wyrażający oczekiwania spółek malał przez cały II kwartał, a nawet wcześniej pozostawał wyraźnie poniżej poziomów, jakie notował np. w 2011 r. czy 2007 r.

W Polsce wskaźnik optymizmu Grant Thornton wzrósł z 24 do 38 pkt proc., co oznacza, że pozostaje niższy niż pod koniec 2014 r. To wskazania zgodne z comiesięcznymi danymi ankietowymi GUS.