DAX zaczął tydzień od rekordu

Europejskie rynki zaczęły nowy tydzień i kwartał od zwyżek i był to już piąty dzień z rzędu na plusie. Najlepiej na tym tle wypadł niemiecki indeks DAX.

Publikacja: 04.04.2017 08:08

DAX zaczął tydzień od rekordu

DAX zaczął tydzień od rekordu

Foto: Bloomberg

Foto: GG Parkiet

Wskaźnik Stoxx Europe 600 zyskał na początku notowań 0,4 proc., a indeks największych niemieckich spółek DAX wzrósł o 0,5 proc., bijąc rekord pochodzący w 2015 r. Większy optymizm niemieckich inwestorów wynika z coraz lepszej kondycji tamtejszej gospodarki.

Potwierdzają ją najnowsze raporty instytucji badających nastroje i sytuację w niemieckich firmach. PMI dla przemysłu wzrósł z 56,8 pkt w lutym do 58,3 pkt w marcu i jest na poziomie najwyższym od 71 miesięcy.

Na decyzje inwestorów giełdowych wpłynął zapewne wskaźnik pokazujący wzrost zamówień eksportowych największy od maja 2010 r. Z przeprowadzonych w marcu ankiet wynika, że wszystkie zamówienia w niemieckich fabrykach wzrosły po raz czwarty z rzędu i tym razem najbardziej od kwietnia 2011 r. Wszystko to dobrze rokuje przyszłym wynikom niemieckiego przemysłu.

Poprawę nastrojów w tym sektorze potwierdził też marcowy raport instytutu Ifo. Obliczany tam indeks wzrósł do 112,3 pkt ze 111,1 w lutym. I poprawiły się zarówno ocena bieżącej sytuacji w przedsiębiorstwach, jak i prognozy na najbliższe miesiące, co świadczy o tym, że wzrost niemieckiej gospodarki u progu II kwartału nabiera tempa.

Zważywszy na znaczenie eksportu dla tej gospodarki, istotna jest też poprawa nastrojów eksporterów. W ankiecie przeprowadzonej przez Ifo oczekiwania eksporterów wzrosły do 14,7 pkt w marcu z 14,5 w lutym. Ten wzrost nie był zbyt imponujący dlatego, że eksporterzy teraz korzystają wprawdzie z dobrej koniunktury w krajach kupujących ich towary, ale niepokoi ich polityczna niepewność w Europie i w skali światowej.

– Wyzwaniem dla rynków w tym pełnym wydarzeń tygodniu będzie wyciągnięcie prawidłowych wniosków ze sprzecznych sygnałów administracji Trumpa dotyczących polityki fiskalnej i handlowej – uważają stratedzy z ING Groep. O tym, co czeka światowy handel, a jest szczególnie ważne dla Niemiec, więcej będzie wiadomo po czwartkowym spotkaniu Trumpa z prezydentem Chin.

Gospodarka światowa
Bank Japonii podniósł główną stopę do 0,5 proc.
Gospodarka światowa
Walka z emisjami CO2 nie jest już modna
Gospodarka światowa
Trump w Davos: Ceny ropy i stopy procentowe muszą spaść
Gospodarka światowa
Turecki bank centralny znów obciął stopy
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Gospodarka światowa
USA nie odetną się od Europy
Gospodarka światowa
500 mld USD na sztuczną inteligencję