- Za pomocą tego zakazu podejmujemy ważny krok w walce przeciwko praniu brudnych pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. W większości przypadków banknoty 500 euro są wykorzystywane do przestępstw gospodarczych oraz prania pieniędzy ponad granicami- stwierdził Hans Kristian Skibby, rzecznik ds. biznesu w Duńskiej Partii Ludowej.
Czytaj także: Wielka pralnia w estońskim oddziale Danske Banku
Proponowany zakaz został poparty przez komisję ds. regulacji finansowych duńskiego parlamentu. Popierają go również duński bank centralny oraz Duńska Izba Handlu.
Prace nad zakazem wymiany i płatności w banknotach 500 euro to reakcja na wielki skandal w Danske Banku. W środę prezes tego banku Thomas F. Borgen zrezygnował ze stanowiska. Przyznał, że nie wie jak dużo brudnych pieniędzy z Rosji zostało wypranych przez estoński oddział w latach 2007-2015. Prokuratura wstępnie szacuje, że wyprano tam co najmniej 9,1 mld dolarów. Przez osiem lat przez ten stosunkowo mały oddział przepłynęło aż 234 mld USD, czyli blisko 9 razy więcej niż wynosi estoński PKB. Estoński oddział Danske Banku posiadał około 10 tys. zagranicznych klientów, z czego większość była rezydentami Rosji, Brytyjskich Wysp Dziewiczych oraz Finlandii. Wewnętrzny raport banku co prawda oczyścił kierownictwo z winy, ale przyznał, że spora część transakcji w tym oddziale była podejrzana. Regulatorzy i śledczy w Danii oraz w Estonii sprawdzają teraz jak to było możliwe, że kierownictwo Danske Banku nie zwróciło uwagi na podejrzane transakcje o tak ogromnej wartości. Duński regulator już w 2007 r. zwracał uwagę bankowi na to, że przepływają przez niego pieniądze rosyjskiej mafii. W 2014 r. na podejrzane transakcje w estońskim oddziale zwracał uwagę jeden z pracowników banku. Danske Bank za aferę wini głównie swój estoński oddział i wskazuje, że skandal był możliwy dlatego, że operacje Danske Banku w krajach bałtyckich nie zostały przeniesione na nową platformę elektroniczną banku.
- Ponieważ to największy skandal z praniem brudnych pieniędzy w historii Europy a Danske Bank jest dużym bankiem obracającym dolarami na całym świecie, mogę sobie wyobrazić, że przyciąga to również uwagę amerykańskich władz – stwierdził Bill Browder, prezes funduszu Hermitage Capital Management, od lat będący w ostrym sporze z rosyjskimi władzami i nagłaśniający sprawy związane z korupcją w Rosji.