Włoska mafia ostrzy zęby na europejski fundusz odbudowy

Przedsiębiorstwa kontrolowane przez grupy przestępcze – podobnie jak ich legalne odpowiedniki – ucierpiały z powodu pandemii. Włoska mafia ma jednak pomysł na to, jak skorzystać z europejskiego funduszu odbudowy.

Publikacja: 04.03.2021 11:45

Włoska mafia ostrzy zęby na europejski fundusz odbudowy

Foto: Bloomberg

W ubiegłym roku, kiedy europejskie kraje zostały objęte lockdown'em, mafia zaczęła infiltrować firmy, które wpadły w finansowe tarapaty, aby spróbować wyprowadzić poprzez nie pieniądze z funduszu naprawczego Unii Europejskiej - powiedział agencji Bloomberg Maurizio Vallone, włoski śledczy zajmujący się przestępczością zorganizowaną.

Grupy przestępcze, takie jak N'drangheta w południowej Kalabrii i Cosa Nostra na Sycylii, próbowały zdobyć przyczółki w legalnych przedsiębiorstwach, które jako pierwsze będą w kolejce do uzyskania pomocy UE. Chodzi w szczególności o firmy z sektora cyfrowego, czy zajmujące się ochroną środowiska.

„Mafia wybiera firmy, które mają najlepszą pozycję do wzięcia udziału w przetargach funduszu naprawczego, zwłaszcza w sektorach zdrowia i infrastruktury, gdzie wydane będą duże pieniądze - powiedział Vallone - Spróbują zabrać wszystko. Musimy się upewnić, że nie dostaną nawet jednego euro – dodał Vallone.

Włochy są głównym celem przestępców, ponieważ mogą być największym odbiorcą unijnych dotacji.

Mafiosi zazwyczaj starają się zdobyć kapitał zakładowy firmy, finansować borykające się z trudnościami biznesy poprzez lichwę lub wykorzystywać je za pośrednictwem ukrytego partnera. Liczba podejrzanych operacji finansowych zgłoszonych przez Bank Włoch wzrosła w ubiegłym roku o 7 proc. do 113 tys.

Nowy rząd premiera Mario Draghiego przygotowuje plan wydatków o wartości 209 mld euro, który ma pomóc wyjść włoskiej gospodarce z najgorszej recesji od czasów II wojny światowej. Według Vallone włoskie firmy są szczególnie narażone, ponieważ program pożyczek bankowych gwarantowanych przez państwo jest zbyt złożony i ograniczony, aby był skuteczny.

Gospodarka światowa
Inflacja słabnie, ale nie na tyle, by banki centralne odetchnęły z ulgą
Materiał Promocyjny
Pierwszy bank z 7,2% na koncie oszczędnościowym do 100 tys. złotych
Gospodarka światowa
Wzrost cen słabnie, ale europejski przemysł ma zadyszkę
Gospodarka światowa
Inwestorzy nie przestraszyli się wyniku pierwszej tury wyborów
Gospodarka światowa
Jak rynki przyjęły sukces Le Pen w wyborach we Francji
Gospodarka światowa
Bułgaria. Kraj, który znów minął się ze strefą euro
Gospodarka światowa
Skrajna prawica zwyciężyła. Nie wiadomo jednak czy zdoła stworzyć rząd