Inwestorzy boją się tych walut z powodu ryzyka politycznego

Zamieszki w Republice Południowej Afryki powodują, że rand zmienił kierunek i zaczął się osłabiać względem dolara.

Publikacja: 20.07.2021 05:20

Inwestorzy boją się tych walut z powodu ryzyka politycznego

Foto: AFP

Waluty niektórych rynków wschodzących są pod presją z powodu zawirowań politycznych. Nie pomaga również niski wskaźnik szczepień, który pogarsza perspektywy odbicia gospodarczego.

Citigroup i Deutsche Bank to przykłady banków, które w zeszłym tygodniu zalecały inwestorom grę na krótko wobec południowoafrykańskiego randa z powodu zamieszek.

Siła randa była w tym roku imponująca. Kurs tej waluty wobec dolara amerykańskiego znalazł się w czerwcu w najsilniejszym punkcie od 2019 r. Trend odwrócił się jednak w lipcu po tym, jak w kraju wybuchły protesty, których powodem było zatrzymanie byłego prezydenta Jacoba Zumy pod zarzutem niestawienia się na przesłuchanie przed sądem.

GG Parkiet

Gospodarka kraju została sparaliżowana i według wstępnych ocen skradziono i zniszczono towary warte ponad miliard USD. Dodatkowo nie pomaga również rosnąca liczba zakażeń wirusem wariantem Delta. W RPA zaledwie 7 proc. populacji otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepienia, w porównaniu z odsetkami wynoszącymi około 50 proc. lub więcej w Europie.

GG Parkiet

– Częścią tego, co dzieje się w RPA, jest opóźniony efekt społecznej i ekonomicznej dewastacji wywołanej przez covid, którą prawdopodobnie będziemy obserwować w przyszłości – powiedział Francesc Balcells, dyrektor ds. inwestycji na rynku długu w krajach wschodzących w FIM Partner. – Lepiej trzymać się z dala od transakcji, które wiążą się z dużym ryzykiem politycznym – dodał Balcells.

Rynkowi specjaliści z powodu ryzyka politycznego niechętnie patrzą również na chilijską walutę. Powodem są zbliżające się wybory prezydenckie. – Niepokoi nas rosnące ryzyko polityczne w Chile – stwierdzili Sebastien Barbe i Olga Yango, analitycy Credit Agricole. – Ponieważ uwaga inwestorów coraz bardziej skupia się na wydarzeniach politycznych, wolimy taktycznie zabrać pieniądze ze stołu – dodali. Z kolei Todd Schubert z Bank of Singapore przyznaje, że ryzyko polityczne może również negatywnie wpływać na waluty z wielu krajów Ameryki Południowej. Z tego powodu jest on mniejszym entuzjastą walut takich krajów jak: Peru, Brazylia i Kolumbia. Od początku roku kolumbijska waluta osłabiła się względem dolara o ponad 11 proc.

W ostatnim czasie także polska waluta znajduje się pod presją. Poniedziałek był kolejnym dniem deprecjacji złotego. Na początku czerwca za dolara płacono 3,65 zł, a w poniedziałek około 3,9 zł. dos

Gospodarka światowa
Na czyje zwycięstwo stawia rynek?
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Gospodarka światowa
USA: inwestorzy zaczęli wątpić w swoją strategię wyborczą
Gospodarka światowa
Komu sprzyjają fortuna i sondaże na ostatniej prostej kampanii?
Gospodarka światowa
Czy hazard wykreuje prezydenta USA? Bukmacherzy lepsi niż Instytut Gallupa
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Gospodarka światowa
Warren Buffett pozbywa się akcji Apple. Miliarder gromadzi gotówkę
Gospodarka światowa
Kurs akcji pomnożony przez 70 tysięcy. Kto się tak obłowił?