PKB rośnie, ale ceny konsumpcyjne też

Wzrost gospodarczy w II kwartale pozytywnie zaskoczył. Zaś inflacja – zgodnie z szacunkami – w lipcu przyspieszyła. Za lepsze wyniki PKB odpowiada najprawdopodobniej konsumpcja. Zaś najmocniej podrożały energia elektryczna, gaz i zaopatrzenie w wodę.

Publikacja: 16.08.2024 06:00

PKB rośnie, ale ceny konsumpcyjne też

Foto: Adobe Stock

Według „szybkiego” szacunku GUS wzrost PKB w Polsce w II kwartale wyniósł 3,2 proc. w skali roku wobec 2 proc. w I kwartale. Większość ekonomistów spodziewała się, że będzie to 2,7 proc.

– Tempo wzrostu gospodarczego kontynuowało przyspieszanie. Polska gospodarka znajduje się w fazie ożywienia, które nabiera rozpędu – uważa Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego. Jej zdaniem przyspieszyła konsumpcja gospodarstw domowych, spodziewa się ponad 5-proc. dynamiki rok do roku. – Nadal spadały inwestycje, prawdopodobnie nawet głębiej niż w poprzednim kwartale, ale jednocześnie poprawił się wkład zapasów we wzrost PKB i lekko dodatni pozostał wkład eksportu netto – szacuje ekonomistka.

Kwartalna dynamika PKB oczyszczona z wpływu czynników sezonowych zwiększyła się do 1,5 proc. kw./kw. wobec 0,8 proc. w I kw. (rewizja w górę z 0,5 proc.).

– Szybszy od oczekiwań wzrost gospodarczy notowany w II kwartale oddala moment luzowania monetarnego. Oczekiwania na obniżki stóp NBP muszą się trochę po (wtorkowym – red.) odczycie PKB skorygować – oceniają ekonomiści Banku Pekao.

Zaś Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP, skomentował: – Lepszy od prognoz wynik PKB w II kw. daje szansę na tegoroczny wzrost gospodarczy powyżej 3 proc.

Pełne dane o PKB w II kw. GUS poda 29 sierpnia

Ceny w górę

Płaciliśmy w lipcu o 4,2 proc. więcej niż rok temu. O ponad 6 proc. więcej kosztowały usługi, a o 3,5 proc. towary – takie dane o CPI podał GUS. W ciągu miesiąca inflacja konsumpcyjna wzrosła o 1,4 proc. Jest więc znowu wyższa, niż zakłada to cel inflacyjny NBP. Stało się tak, jak przewidywali ekonomiści i jak wynikało z wcześniejszych podwyżek cen za energię elektryczną i media.

– Wydaje się, że mocniej ujawniły się podwyżki związane z cenami energii. Nie rozłożyły się na lipiec i sierpień. A to oznacza, że podniesienie inflacji w sierpniu nie powinno być już tak wysokie jak w lipcu, o jakieś 0,2 proc., a nie o 1–2 proc. – uważa Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej.

Co najbardziej podrożało

To kategoria użytkowanie mieszkań i nośniki energii pokazuje najwyższy wzrost cen. W całej grupie o 8,7 proc. w skali roku i o 8,6 proc. od stycznia. W tym ceny energii elektrycznej są wyższe o 18,5 proc. w porównaniu z lipcem ub.r. i aż o ponad jedną piątą w porównaniu z grudniem. Za gaz zapłaciliśmy przeciętnie o ponad 16 proc. więcej w skali roku, a za wodę o 12,4 proc. Usługi kanalizacyjne są droższe o ponad 11 proc. niż w zeszłym roku. O więcej niż o 8 proc. podrożały także towary: tłuszcze zwierzęce (w tym masło o ponad jedną dziesiątą), wyroby tytoniowe, soki owocowe i warzywne, herbata. Wśród usług najbardziej skoczyły ceny związane z opieką zdrowotną (o ok. 10 proc.), usługi turystyczne zagraniczne (14 proc.), fryzjerskie (8,5 proc.), ubezpieczenia (8 proc.). GUS wyliczył także, że za edukację płacimy o 9 proc. więcej niż rok wcześniej. O ponad jedną dziewiąta wzrosły ceny usług opiekuńczych, o 7 proc. ceny w restauracjach i w hotelach. Żywność, która jest dla wielu rodzin największym wydatkiem miesięcznym, jest droższa o 3,2 proc., choć niektóre popularne produkty są droższe o 5 proc. (np. pieczywo, masło, owoce czy soki).

Czy coś potaniało?

Tańszy niż rok temu jest cukier (o ponad 23 proc.) oraz nieznacznie: jajka, mięso wieprzowe, mąka i ryż. Mniej zapłaciliśmy też za odzież, urządzenia gospodarstwa domowego, transport, sprzęt telekomunikacyjny i audiowizualny.

Ekonomiści spodziewają się wzrostu cen w kolejnych miesiącach, przyspieszenia PKB oraz wątpią, by Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe w tym roku. Inflacja może rosnąć do pierwszych miesięcy przyszłego roku i wynieść ponad 5 proc. na koniec 2024 r.

Gospodarka krajowa
PMI dla polskiego przemysłu najwyżej od 2,5 roku. Ale są też gorsze informacje
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Gospodarka krajowa
Wskaźnik PMI dla Polski wzrósł do 49,2 pkt w październiku; konsensus: 48,4 pkt
Gospodarka krajowa
Skąd wziąć pieniądze na zbrojenia? Podatek obronny dzieli ekonomistów
Gospodarka krajowa
Obniżka stóp NBP w szczycie inflacji?
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Gospodarka krajowa
GUS: inflacja w październiku jeszcze w górę. Odczyt zgodny z konsensusem
Gospodarka krajowa
Rząd zwiększa tegoroczny deficyt do 240 mld zł