Dane o PKB Polski za II kw. mocniejsze od oczekiwań

Wzrost gospodarczy w Polsce w II kwartale wyniósł 3,2 proc. w skali roku - wynika z wstępnych danych GUS. PKB wzrosło szybciej niż spodziewali się ekonomiści.

Aktualizacja: 14.08.2024 11:22 Publikacja: 14.08.2024 10:12

Dane o PKB Polski za II kw. mocniejsze od oczekiwań

Foto: AdobeStock

PKB wzrósł według GUS o 3,2 proc,. a kwartał wcześniej o 2 proc. w skali roku. Większość ekonomistów spodziewała się, że wzrost wyniesie 2,7 proc. – 2,8 proc. w porównaniu do sytuacji sprzed roku.

PAP

GUS podał szybki szacunek PKB Polski za II kwartał 2024 roku

- Tempo wzrostu gospodarczego w drugim kwartale kontynuowało przyspieszanie. Polska gospodarka znajduje się w fazie ożywienia, które nabiera „rozpędu” – uważa Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego.

Uważa, że na podstawie opublikowanych danych miesięcznych o sprzedaży detalicznej, produkcji przemysłowej oraz produkcji budowlano-montażowej można wnioskować, iż ponownie przyspieszyła konsumpcja gospodarstw domowych. Spodziewa się ponad 5-proc. dynamiki r/r. - W drugim kwartale nadal spadały inwestycje, prawdopodobnie nawet głębiej niż w poprzednim kwartale, ale jednocześnie poprawie uległ – wg moich szacunków - wkład zapasów we wzrost PKB i lekko dodatni pozostał wkład eksportu netto – dodała ekonomistka.

W skali kwartału, według GUS wzrost gospodarki wyniósł 1,5 proc. (to realny PKB wyrównany sezonowo w cenach stałych przy roku odniesienia 2015) i był wyższy niż przed rokiem o 4 proc.

Czytaj więcej

Praca tymczasowa – spadek zleceń, niedobór ludzi

Czy i kiedy spadną stopy procentowe?

Z punktu widzenia RPP dzisiejsze dane, wyższe od oczekiwań rynkowych oraz prognoz NBP z lipcowej projekcji, będą ją prawdopodobnie utwierdzać w przekonaniu, że stopy procentowe nie mogą być zmieniane. Szybszy od oczekiwań wzrost gospodarczy notowany w II kw. br. oddala moment luzowania monetarnego, ocenili ekonomiści Banku Pekao.

- Oczekiwania na obniżki stóp NBP muszą się trochę po dzisiejszym odczycie PKB skorygować. Zostajemy z naszą prognozą 3 proc. w skali roku wzrostu PKB w całym 2024 i 4,3 proc. w 2025r – napisali ekonomiści Banku Pekao.

Zaś Piotr Bujak, główny ekonomista PKO Banku Polskiego ocenił: - Lepszy od prognoz wynik PKB w II kw. daje szansę na tegoroczny wzrost gospodarczy powyżej 3 proc.

- Przed kolejnym (wrześniowym) posiedzeniem Rada pozna szczegółową strukturę PKB w drugim kwartale, co będzie niewątpliwie ważne, ale najważniejszym czynnikiem dla Rady będzie inflacja, która właśnie ponownie znalazła się powyżej górnej granicy odchyleń od celu NBP i pozostanie tam co najmniej do końca br. Stopy procentowe będą utrzymywane, w mojej opinii, na obecnym poziomie nawet do połowy przyszłego roku – dodała Monika Kurtek.

Dane mają charakter wstępny i mogą być przedmiotem rewizji, zgodnie z polityką rewizji stosowaną w kwartalnych rachunkach narodowych, w momencie opracowywania pierwszego regularnego szacunku PKB za I kwartał 2024 r., który zostanie opublikowany 29 sierpnia 2024 r. - podał też GUS.

Jaki ma być ten i przyszły rok w polskiej gospodarce?

Jeszcze przed publikacją danych GUS, minister finansów Andrzej Domański powiedział: "Wiemy, że w zeszłym roku polska gospodarka praktycznie nie rosła, wzrost był 0,2 proc., a w tym roku oczekujemy, że będzie rosła w tempie 3 proc., w przyszłym blisko 4 proc. Oczywiście chciałbym, by silników wzrostu gospodarczego było więcej, bo do tej pory najważniejszym jest konsumpcja". 

Przyjęty w końcu kwietnia przez Radę Ministrów "Wieloletni Plan Finansowy Państwa na lata 2024-2027" (WPFP) przewiduje m.in. wzrost PKB w tym roku na poziomie 3,1 proc. (wobec 3 proc. prognozowanych w tegorocznej ustawie budżetowej). Według WPFP wzrost przyspieszy do 3,7 proc. w 2025 r., a następnie spowolni do 3,4 proc. w 2026 r. i do 3 proc. w 2027 r. Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) szacuje, że wzrost PKB Polski wyniesie 3,1 proc. w 2024 r. oraz 3,5 proc. w przyszłym roku.

Gospodarka krajowa
Inflacja ponownie przebiła granicę celu NBP. Najnowsze dane GUS
Materiał Promocyjny
Oto 6 ciekawostek, które warto wiedzieć o nowym Suzuki Swift
Gospodarka krajowa
Cisza wokół euro studzi nasz zapał do wspólnej waluty
Gospodarka krajowa
Praca tymczasowa – spadek zleceń, niedobór ludzi
Gospodarka krajowa
Co dalej z inflacją? Będzie 6 proc.?
Gospodarka krajowa
Inflacja znów wystrzeliła. Duży wzrost w lipcu
Gospodarka krajowa
Słabną perspektywy dla polskiej gospodarki. CABP obniża prognozy