Rozgrzany rynek pracy kłóci się z inflacją w celu

Inflacja bazowa, nie obejmująca cen żywności oraz nośników energii, wyhamowała w lutym do 5,4 proc. rok do roku. Tak nisko była poprzednio pod koniec 2021 r. Ale o jej dalszy wyraźny spadek będzie trudno.

Publikacja: 18.03.2024 15:12

Rozgrzany rynek pracy kłóci się z inflacją w celu

Foto: Adobe Stock

Jak podał w piątek GUS, wskaźnik cen konsumpcyjnych (CPI), główna miara inflacji w Polsce, wzrósł w lutym o 2,8 proc. rok do roku po zwyżce o 3,7 proc. w styczniu i 6,2 proc. w grudniu. W największym stopniu przyczyniło się do tego wyhamowanie wzrostu cen żywności, ale poza tym w gospodarce również widać coraz słabszą presję na wzrost cen.

Czy inflacja bazowa znowu zacznie rosnąć?

Potwierdzają to poniedziałkowe dane NBP dotyczące tzw. inflacji bazowej. Jej najpopularniejsza miara, tzn. CPI po wyłączeniu cen żywności i nośników energii, wzrosła w lutym o 5,4 proc. rok do roku po zwyżce o 6,2 proc. w styczniu i 6,9 proc. w grudniu.

O ile jednak inflacja ogółem wróciła już do pasma dopuszczalnych odchyleń od celu NBP (2,5 proc. +/- 1 pkt proc.), o tyle inflacji bazowej wciąż do tego daleko. A zdaniem części ekonomistów, w ogóle nie należy na to w najbliższych latach liczyć. Przykładowo, analitycy z Santander Bank Polska uważają, że inflacja bazowa w połowie roku znajdzie się w okolicy 4 proc., ale potem znów zacznie rosnąć.

Czytaj więcej

Krótki flirt inflacji z celem NBP. Najniższy poziom od 3 lat

Jak tłumaczy NBP, różne miary inflacji bazowej obliczane są po to, aby lepiej zidentyfikować źródła i charakter zmian cen w gospodarce. CPI z pominięciem cen żywności i energii, które są pod dużym wpływem czynników globalnych, to wskaźnik, który „pokazuje tendencje cen tych dóbr i usług, na które polityka pieniężna prowadzona przez bank centralny ma relatywnie duży wpływ”.

Szybki wzrost płac winduje ceny usług konsumpcyjnych

Z czego wynika brak wiary ekonomistów w to, że inflacja bazowa jest na drodze do celu NBP? Główną przyczyną jest szybki wciąż wzrost płac, który winduje ceny usług konsumpcyjnych. W lutym wzrosły one o 7 proc. rok do roku po zwyżce o 7,6 proc. w styczniu i 8,2 proc. w grudniu. Dla porównania, towary podrożały o 1,4 proc. po 2,4 proc. w styczniu i 5,5 proc. w grudniu. O ile zwyżki cen towarów tłumione są przez tendencje na rynku surowców energetycznych i rolnych, aprecjację złotego oraz dążenie firm do zmniejszenia zapasów, o tyle na rynku usług takich hamulców nie ma.

Czytaj więcej

Utrwalenie się inflacji powyżej celu NBP to wciąż realny scenariusz

- Wskutek narastającej presji ze strony wzrostu jednostkowych kosztów pracy, spadek inflacji bazowej zostanie wg nas zatrzymany, a w II połowie roku dojdzie nawet do jej lekkiego wybicia. Na koniec roku spodziewamy się inflacji bazowej na poziomie 5 proc. rok do roku – prognozują ekonomiści z Santander BP.

Analitycy z Credit Agricole Bank Polska również wątpią w to, że inflacja bazowa utrzyma się w trendzie spadkowym. Według nich dołek wyznaczy ona jednak w II kw. 2025 r. (na poziomie 2,9 proc. rok do roku), a dopiero później znów przyspieszy z powodu ożywienia gospodarczego w Polsce i wśród głównych partnerów handlowych Polski.

Gospodarka krajowa
Członek RPP rewiduje stanowisko ws. obniżki stóp procentowych
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Gospodarka krajowa
Polacy mogą zaskoczyć rynek wydatkami
Gospodarka krajowa
Inflacja nie daje o sobie zapomnieć
Gospodarka krajowa
Część członków RPP kruszeje w sprawie wiosennych obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Gospodarka krajowa
Trzy kraje w UE z wyższą inflacją niż Polska. Energia drożeje wyjątkowo mocno
Gospodarka krajowa
Inflacja w Polsce na tegorocznych maksimach, czyli „co by było, gdyby”