Boom po pandemii dobry dla firm

Rentowność polskich spółek na przestrzeni ostatnich czterech lat wyraźnie wzrosła. To zjawisko tylko w niewielkim stopniu tłumaczy jednak wzrost inflacji. I nie byłoby możliwe, gdyby nie silny popyt w gospodarce, którego nie stłumiła polityka pieniężna.

Publikacja: 16.07.2023 21:00

Boom po pandemii dobry dla firm

Foto: Adobe Stock

Marża na sprzedaży w średnich i dużych firmach (zatrudniających co najmniej 50 osób) w I kwartale br. wynosiła 5,8 proc., o 1,1 pkt proc. więcej niż w I kwartale 2019 r. – wyliczyli ekonomiści z Credit Agricole w analizie, która ma się ukazać w poniedziałek. To sugeruje, że w budzącej ostatnio wiele kontrowersji tezie o tzw. greedflacji (od angielskiego słowa „greed”, czyli chciwość), zwanej też inflacją sprzedawców, może tkwić ziarno prawdy. A raczej ziarenko. – Dane dotyczące marży na sprzedaży w firmach 50+ wskazują, że w polskiej gospodarce występują pewne oznaki greedflacji, jednak nie jest to dominujący czynnik objaśniający inflację – podsumowują ekonomiści z CA BP. I podkreślają, że zjawisko to nie mogłoby wystąpić, gdyby nie sprzyjające dla firm okoliczności.

Mała skala pazerności

O „greedflacji”, czyli inflacji napędzanej przez pazerność firm, które wykorzystały zawirowania z ostatnich lat – najpierw podwyższone wymagania sanitarne w związku z Covid-19, potem zaburzenia w łańcuchach dostaw i niedobór wielu komponentów, a w końcu szok surowcowy – aby podwyższyć ceny swoich towarów i usług bardziej niż to było uzasadnione, zrobiło się głośno za sprawą artykułu trzech ekonomistów z Międzynarodowego Funduszu Walutowego, który ukazał się pod koniec czerwca. Z ich wyliczeń wynikało, że największy wkład do wzrostu deflatora PKB (to jedna z miar inflacji) w strefie euro między I kwartałem 2022 r. a I kwartałem tego roku miał wzrost zysków firm.

1,1 pkt proc.

– o tyle wzrosła marża ze sprzedaży średnich i dużych firm w Polsce między I kwartałem 2019 r. a I kwartałem br., gdy inflacja osiągnęła szczyt

Na konferencji prasowej po lipcowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej odniósł się do tego prezes NBP Adam Glapiński. Jak podkreślił, w Polsce podwyżki cen towarów i usług konsumpcyjnych w 2022 r. w 50–60 proc. były spowodowane windowaniem marż zysku przez przedsiębiorstwa.

11,7 pkt proc.

– o tyle wzrosła w ciągu czterech lat do I kw. br. marża ze sprzedaży w edukacji. To może być efekt spadku kosztów świadczenia części usług dzięki nauce zdalnej.

Z analizy ekonomistów z Credit Agricole Bank Polska wynika, że taka ocena skali „greedflacji” jest mocno na wyrost. Owszem, według ich wyliczeń wzrost zysków firm tłumaczy większą część inflacji w ostatnich latach w Polsce, ale to nie daje odpowiedzi na pytanie, czy wzrosła też rentowność firm. Nominalne zyski firm (oraz ich udział w PKB) mogą bowiem rosnąć nawet przy malejących marżach.

Czytaj więcej

Prognozy makroekonomiczne: Specjaliści mniej wierzą w dezinflację niż NBP

Kto korzystał na inflacji

– Cały spór można sprowadzić do odpowiedzi na pytanie o to, czy rzeczywiście marże firm w Polsce wzrosły – zauważają ekonomiści z CA BP. Z ich analizy wynika, że tak się rzeczywiście stało. Między I kwartałem 2019 r. (to ostatni kwartał przed wybuchem pandemii, mogącym być odniesieniem dla I kwartału br., który wyznaczył szczyt inflacji) a I kwartałem br. najbardziej podskoczyła rentowność w edukacji (o 11,7 pkt proc.), górnictwie (11 pkt proc.) oraz rolnictwie (9,4 pkt proc.). Ponadprzeciętne zwyżki rentowności wystąpiły też m.in. w budownictwie (2,9 pkt proc.) i w handlu detalicznym i hurtowym (2,3 pkt proc.). Marże zmalały natomiast nieco m.in. w przemyśle przetwórczym i w energetyce.

– Dane te potwierdzają, że część firm wykorzystała okres podwyższonej inflacji do zwiększenia marż. Warto przy tym zauważyć, że nie zrobiłyby tego, gdyby nie pozwalał na to silny popyt, istotnie wzmacniany w ostatnich latach przez luźną politykę pieniężną – konkluduje Jakub Borowski, główny ekonomista CA BP.

Gospodarka krajowa
Przedsiębiorczość w Polsce na tle Europy
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Gospodarka krajowa
PMI dla polskiego przemysłu najwyżej od 2,5 roku. Ale są też gorsze informacje
Gospodarka krajowa
Wskaźnik PMI dla Polski wzrósł do 49,2 pkt w październiku; konsensus: 48,4 pkt
Gospodarka krajowa
Skąd wziąć pieniądze na zbrojenia? Podatek obronny dzieli ekonomistów
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Gospodarka krajowa
Obniżka stóp NBP w szczycie inflacji?
Gospodarka krajowa
GUS: inflacja w październiku jeszcze w górę. Odczyt zgodny z konsensusem