Jeszcze w II kwartale tego roku Rada Ministrów ma przyjąć projekt nowelizacji ustawy o finansach publicznych w zakresie stosowania stabilizującej reguły wydatkowej (SRW) – podano dziś w wykazie prac legislacyjnych rządu.
Najważniejsze zmiany mają polegać na zastąpieniu wskaźnika celu inflacyjnego NBP wskaźnikiem prognozowanej inflacji przy wyliczeniu limitu wydatków na przyszły rok (i przeliczeniu kwoty limitu wstecz z uwzględnieniem korekty inflacji). Z reguły wydatkowej na 2023 r. mają też zostać wyłączone nowe wydatki inwestycyjne.
Ministerstwo Finansów uzasadnia, że obecnie inflacja, w efekcie bezprecedensowych szoków o charakterze globalnym, jest znacząco wyższa niż cel inflacyjny NBP, a ten trend może nie być krótkotrwały. Z tego powodu, kwota wydatków wynikająca ze stosowania obowiązującej obecnie formuły SRW prowadziłaby do ograniczenie limitu wydatków, a także osiągnięcia nadwyżki budżetowej już w 2023 r. Taki zaś kształt polityki fiskalnej nie byłby spójny z rekomendacjami Komisji Europejskiej i uniemożliwiałby kontynuowanie niezbędnych działań związanych z łagodzeniem gospodarczych skutków rosyjskiej agresji na Ukrainę.
Czytaj więcej
Polska ma dostać z UE ok. 160 mld zł. To nie są pieniądze, które rozwiążą wszystkie nasze problemy, ale może uda się poczynić milowe kroki w kierunku zielonej i cyfrowej gospodarki.
MF podaje, że te rekomendacje KE to „utrzymanie w 2023 r. neutralnego nastawienia polityki fiskalnej przy jednoczesnym kontynuowaniu pomocy osobom uciekającym przed wojną w Ukrainie oraz zwiększaniu inwestycji publicznych ukierunkowanych na zieloną i cyfrową transformację”.