– Średnia długoterminowa stopa procentowa za ostatnie 12 miesięcy wynosiła 5,9 proc. i była o 0,9 pkt proc. niższa od wartości referencyjnej. Również w tym przypadku o zmianie w stosunku do poprzedniego miesiąca zdecydowało włączenie Irlandii do grupy referencyjnej. Spowodowało ono istotny wzrost wartości referencyjnej ze względu na wysokie długoterminowe stopy procentowe w tym kraju – napisano w raporcie resortu.
W czerwcu Polska przestała wypełniać kryterium stabilności cen. – Średnie 12-miesięczne tempo wzrostu indeksu HICP zwiększyło się z 3,0 do 3,1 proc. Jednocześnie wartość referencyjna obniżyła się w porównaniu z majem z 3,1 proc. do 2,6 proc., głównie na skutek zmiany składu grupy referencyjnej. Po raz pierwszy od publikacji „Raportów o konwergencji 2010" została w niej bowiem uwzględniona Irlandia – wynika z dokumentu resortu finansów. – Jako ostatnie państwo w grupie UE-27 przestała ona wykazywać spadek cen konsumenta (w kategoriach średniorocznych), a różnica między dynamiką HICP w Irlandii i w strefie euro spadła poniżej poziomu, który – według naszych szacunków – KE i EBC są skłonne uznawać za znaczące odchylenie (ang. wide margin) – dodają autorzy opracowania.
Pozostałe kryteria konwergencji nominalnej to kryterium sytuacji finansów publicznych (deficyt budżetowy nie może przekroczyć 3 proc. PKB, a dług publiczny – 60 proc. PKB) oraz kryterium kursu walutowego (konieczność uczestniczenia przez co najmniej dwa lata w Europejskim Mechanizmie Kursowym (ERM II).