Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 11.04.2017 06:00 Publikacja: 11.04.2017 06:00
Foto: GG Parkiet
Ubiegłoroczny zwycięzca konkursu prognostycznego „Parkietu", główny ekonomista Banku Gospodarstwa Krajowego Tomasz Kaczor, w I kwartale br. wciąż najlepiej wyczuwał tętno gospodarki i rynku. Za nim znalazł się zespół ekonomistów banku PKO BP pod kierownictwem Piotra Bujaka, a na trzeciej pozycji zespół Banku Millennium z Grzegorzem Maliszewskim na czele. Te trzy zespoły stale są zresztą w czołówce najlepszych prognostów.
Co dziś mają do powiedzenia autorzy najcelniejszych prognoz? – Globalne ożywienie gospodarcze może stracić nieco impetu, ale i tak będzie sprzyjało przyspieszeniu wzrostu PKB Polski do blisko 4 proc. w trakcie tego roku – wskazuje Piotr Bujak. Tomasz Kaczor zwraca jednak uwagę, że tempo wzrostu PKB będzie w dużej mierze zależało od skali odbicia inwestycji, a to na dobre może się rozpocząć dopiero w II połowie roku. Jeszcze ostrożniejszy jest Maliszewski, który przestrzega przed hurraoptymizmem. – Dynamika inwestycji odbije w tym roku, jednak głównie dzięki odblokowaniu inwestycji sektora publicznego po ich silnym załamaniu w 2016 r. Wzrost inwestycji sektora prywatnego obarczony jest większym ryzykiem m.in. ze względu na utrzymującą się niepewność co do perspektyw otoczenia ekonomicznego, ale też prawno-instytucjonalnego – tłumaczy.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
– Mimo braku zmiany stóp nastawienie RPP zasadniczo się zmieniło – powiedział prezes NBP Adam Glapiński podczas czwartkowej konferencji. Radzie do decyzji o obniżce brakuje naprawdę niewiele, wystarczą nawet pozytywne kwietniowe dane o inflacji i dynamice płac.
Czynniki kosztowe i techniczne inwestycji w OZE.
Mimo braku zmiany stóp procentowych nastawienie RPP zasadniczo się zmieniło – powiedział prezes NBP Adam Glapiński podczas czwartkowej konferencji prasowej. Nie wykluczył obniżek stóp nawet w maju.
Choć Stany Zjednoczone są dla Polski ważnym partnerem handlowym, to cła nakładane przez administrację Trumpa nie zagrożą znacząco naszej gospodarce – ocenia Polski Instytut Ekonomiczny. Ale w skrajnym scenariuszu polski PKB może stracić 0,43 proc.
Stopy procentowe pozostają bez zmian, główna stopa to wciąż 5,75 proc. – zdecydowała na środowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej (RPP).
W przestrzeni publicznej padają różne szacunki wpływu wojny celnej na gospodarki UE i w Polsce, ale szczególnie przewija się słowo „niepewność”.
Wskaźnik PMI dla polskiego sektora przetwórczego wyniósł w marcu 50,7 pkt – podało S&P Global. To oznacza, że drugi raz z rzędu jest powyżej neutralnego poziomu 50 pkt.
Liczba miejsc pracy poza rolnictwem w marcu wzrosła w Stanach Zjednoczonych o 228 000, w porównaniu do skorygowanego poziomu 117 000 w lutym i jest wyższa od szacunków Dow Jonesa, który przewidywał 140 000.
W specjalnym wydaniu programu Prognoz Parkietu razem z ekspertami na gorącą komentujemy cła wprowadzone przez Donalda Trumpa.
Efekt bazy pomoże marcowym wynikom produkcji budowlano-montażowej i przemysłowej, rzuci zaś kłody pod nogi sprzedaży detalicznej.
Prezydent Donald Trump ogłosił w Ogrodzie Różanym Białego Domu nowy pakiet ceł odwetowych wymierzonych przeciwko wszystkim partnerom handlowym Stanów Zjednoczonych. "To co oni robią nam, my zrobimy im" - powiedział Trump przed podpisaniem dokumentu.
W przestrzeni publicznej padają różne szacunki wpływu wojny celnej na gospodarki UE i w Polsce, ale szczególnie przewija się słowo „niepewność”.
Wskaźnik PMI dla polskiego sektora przetwórczego wyniósł w marcu 50,7 pkt – podało S&P Global. To oznacza, że drugi raz z rzędu jest powyżej neutralnego poziomu 50 pkt.
Indeks Menadżerów Zakupów PMI polskiego sektora przemysłowego wyniósł 50,7 pkt w marcu 2025 r. wobec 50,6 pkt w poprzednim miesiącu, poinformował S&P Global. Pierwszy od ponad trzech lat wzrost zamówień eksportowych na fali oznak ożywienia w Europie; najlepsze prognozy produkcji od połowy 2021 r.
Dane o zaufaniu konsumentów z University of Michigan sygnalizują jeszcze większe obawy związane ze stagflacją niż oczekiwano. Wskaźnik nastrojów konsumentów spadł do 52,6, podczas gdy długoterminowe oczekiwania inflacyjne wzrosły do 4,1 proc.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas