Ostrożny optymizm czołowych analityków

Tomacz Kaczor wciąż formułuje najcelniejsze prognozy.

Publikacja: 11.04.2017 06:00

Ostrożny optymizm czołowych analityków

Foto: GG Parkiet

Ubiegłoroczny zwycięzca konkursu prognostycznego „Parkietu", główny ekonomista Banku Gospodarstwa Krajowego Tomasz Kaczor, w I kwartale br. wciąż najlepiej wyczuwał tętno gospodarki i rynku. Za nim znalazł się zespół ekonomistów banku PKO BP pod kierownictwem Piotra Bujaka, a na trzeciej pozycji zespół Banku Millennium z Grzegorzem Maliszewskim na czele. Te trzy zespoły stale są zresztą w czołówce najlepszych prognostów.

Co dziś mają do powiedzenia autorzy najcelniejszych prognoz? – Globalne ożywienie gospodarcze może stracić nieco impetu, ale i tak będzie sprzyjało przyspieszeniu wzrostu PKB Polski do blisko 4 proc. w trakcie tego roku – wskazuje Piotr Bujak. Tomasz Kaczor zwraca jednak uwagę, że tempo wzrostu PKB będzie w dużej mierze zależało od skali odbicia inwestycji, a to na dobre może się rozpocząć dopiero w II połowie roku. Jeszcze ostrożniejszy jest Maliszewski, który przestrzega przed hurraoptymizmem. – Dynamika inwestycji odbije w tym roku, jednak głównie dzięki odblokowaniu inwestycji sektora publicznego po ich silnym załamaniu w 2016 r. Wzrost inwestycji sektora prywatnego obarczony jest większym ryzykiem m.in. ze względu na utrzymującą się niepewność co do perspektyw otoczenia ekonomicznego, ale też prawno-instytucjonalnego – tłumaczy.

Ekonomiści różnią się też nieco w ocenie tego, jak będzie się kształtowała inflacja. – Zatrzymanie jej wzrostu, choć możliwe np. za sprawą korzystnej ewolucji światowych cen surowców, wydaje się mało prawdopodobne w świecie przyspieszającego wzrostu gospodarczego, konsumpcji czy kosztów wynagrodzeń – uważa Kaczor.

Zdaniem Bujaka roczna inflacja osiągnie jednak szczyt jeszcze wiosną, a do końca roku wróci poniżej 2 proc. – W takich warunkach Rada Polityki Pieniężnej nie musi i nie powinna spieszyć się z podwyżkami stóp procentowych. Umocnienie złotego może spowodować, że początek normalizacji polityki pieniężnej w Polsce odwlecze się, być może do końca 2018 r. – mówi główny ekonomista PKO BP.

wyniki konkursu .09

Gospodarka krajowa
Produkcję przemysłową w Polsce wyrwało z butów
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Gospodarka krajowa
Ukraińcy w Polsce pracują, nie obijają się
Gospodarka krajowa
Presja płac ustępuje niechętnie
Gospodarka krajowa
Produkcja przemysłowa znów mocno rośnie. Nowe dane GUS mocno zaskoczyły
Gospodarka krajowa
Członek RPP rewiduje stanowisko ws. obniżki stóp procentowych
Gospodarka krajowa
Polacy mogą zaskoczyć rynek wydatkami